Sadi Yaver Ataman'ın eserlerinde İstanbul folkloru
Istanbul folklore in Sadi Yaver Ataman'a works
  1. Tez No: 262955
  2. Yazar: NEZİRE GAMZE ILICAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere başkentlik yapan, kendine has bir kültür dokusu oluşturan, İstanbul halkının kültürü incelenmeye değer bir konudur. Bu çalışmada hayatını Türk Halk Edebiyatı'na adamış Sadi Yaver Ataman'ın (1906-1994) eserlerinden yola çıkılarak onun yapıtlarındaki İstanbul folkloru unsurları tespit edilmiştir. Çalışmamızda küreselleşme sonucunda her geçen gün öz değerlerini ve kimliğini yitirmeyle yüz yüze gelen İstanbul'un hayat damarlarını, köklerini oluşturan folkloru, Sadi Yaver Ataman eserleri üzerinden kayıt altına alınmış ve incelenmiştir. Böylece Türk folkloru açısından iki önemli öğe olan İstanbul ve Sadi Yaver Ataman arasındaki ilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Istanbul has been the capital of different civilizations throughout the centuries and it creates the culture of its own. Therefore, the culture of the people who lives in Istanbul is an issue of worth examining. In this study, the elements of the folklore of Istanbul have been established using the works of Sadi Yaver Ataman (1906-1994) who devoted his life to the Turkish Folk Literature. The life veins of Istanbul and the roots of the folk life are recorded and examined throughout the works of Sadi Yaver since these elements come face to face to disappear because of globalization day by day. Thus, two important elements of Turkish folklore, Istanbul and Sadi Yaver Ataman, have been analyzed.