Reşad Ekrem Koçu'nun eserlerinde İstanbul folkloru
The folklore of İstanbul in Reşad Ekrem Koçu's works
- Tez No: 262972
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Reşad Ekrem Koçu, tarihçi olduğu kadar folklorist olarak da tanınmış ve yüze yaklaşan sayıda kitabı bulunan bir yazardır. Koçu'nun eserlerinin odak noktası olan İstanbul, fetih öncesinden yaşadığı çağa kadar tarihiyle; saraydan sokak çetelerine kadar sosyal hayatıyla onun çalışmalarında yer bulmuştur. İstanbul Ansiklopedisi başta olmak üzere her yayımında İstanbul folklorunun canlı olarak işlendiği görülmektedir. Bu çalışmada, Reşad Ekrem Koçu'nun eserlerinde yer verdiği İstanbul folkloruyla ilgili unsurlar tespit edilip örneklendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reşad Ekrem Koçu, is a writer who is also known by his folklorism as much as being a historian an has given about a hundred works. The focus in his works is İstanbul. İstanbul is in his Works with a large range with the social life from the palace to the street gangs before the conquest up to his age. İt is clearly seen that in his each work, especially İstanbul Ansiclopedia, folklore is employed by Reşad Ekrem Koçu in his works has been tried to be explanied and studyied.