Reşad Ekrem Koçu'nun romanlarında halk kültürü unsurlarının kullanımı
The use of folk culture elements in the novels of Reşat Ekrem Koçu
- Tez No: 698777
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
“Kültür”, toplumsal ortamın oluşumunda temel unsurdur ve insanoğlunun yaşam savaşımında yaratmış olduklarının tümüdür. Kültür, insanın düşünsel, inançsal, duygusal etkinlikleri sonucunda ortaya çıkan yaratılar, değerler ve kuşaktan kuşağa aktarılan davranışlar bütünüdür. Kültür dendiğinde akla gelenekler gelir. Çünkü sürekliliği gelenek ve görenekler sağlar; toplumsaldır, insanlarca yaratılır ve paylaşılır. Kültür, en genel tanımıyla, insanın doğa dışında yarattığı ve ona eklediği maddî ve manevî her şeydir. Bunun içine, üzerine giydiği giysiden beslenme sistemine, barınma tarzından dinsel inanışa, toplumsal örgütlenmesinden hayatı anlamlandırdığı ideolojik çerçevelere kadar pek çok şey girer. Reşad Ekrem Koçu, tarihçi olduğu kadar folklorist olarak da tanınmış ve yüze yaklaşan sayıda kitabı bulunan bir yazardır. Koçu, yer yer bir meddah tavrıyla anlattığı Osmanlı tarihini, kalabalık bir okur kitlesine açan ve sevdiren bir“popüler tarihçi”olmuştur. Eserlerinde anlattığı dönemlerin gündelik yaşamı ve insan ilişkileri konusunda zengin ayrıntılar vererek adeta tarihi resimler yapmıştır. İstanbul Ansiklopedisi başta olmak üzere her yayımında İstanbul folklorunu canlı olarak işlemiştir. Çalışmamızda Reşad Ekrem Koçu'nun Esircibaşı, Kabakçı Mustafa, Kösem Sultan I-II, Binbirdirek Batakhanesi Cevahirli Hanımsultan, Forsa Halil ve Patrona Halil adlı romanlarında yer verdiği halk kültürü unsurları Sedat Veyis Örnek'in“Köy-Kent Monografisi”şemasından hareketle tespiti gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
“Culture”is the totality of creation and all created formation, which is the basis for the formation of man. Culture is the whole of the creations, values and behaviors that are transferred from generation to generation as a result of human intellectual, religious and emotional activities. When you think of culture, traditions come to mind. Because traditions and customs provide continuity; It is social, created and shared by people. Culture, in its most general definition, is everything material and spiritual that man creates and adds to nature. Many things go into this, from the clothes she wears to her diet, from the style of shelter to religious belief, from her social organization to the ideological frameworks in which she makes sense of life. Reşad Ekrem Koçu is an author who is known as a folklorist as well as a historian and has nearly a hundred books. Koçu became a“popular historian”who opened up and popularized Ottoman history, which he sometimes told with a laudatory attitude, to a large audience. He made almost historical paintings by giving rich details about the daily life and human relations of the periods he described in his works. He treated Istanbul folklore live in every publication, especially in the Istanbul Encyclopedia. In our study, folk culture elements included in Reşad Ekrem Koçu's novels Esircibaşı, Kabakçı Mustafa, Kösem Sultan I-II, Binbirdirek Batakhanesi Cevahirli Hanımsultan, Forsa Halil and Patrona Halil will be determined based on Sedat Veyis Örnek's“Village-City Monography”scheme.