Reşad Ekrem Koçu'nun İstanbul Ansiklopedisi içerisinde bulunan halk inanışlarının tespiti
Determination of folk beliefs in Reşad Ekrem Koçu's İstanbul Encyclopedia
  1. Tez No: 608873
  2. Yazar: BURCU TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Reşad Ekrem Koçu, tarihçi kimliği kadar edebiyatçı kimliği ile de başarılı eserler vermiş bir yazardır. Koçu'nun en önemli eserlerinden biri de on bir ciltten oluşan İstanbul Ansiklopedisi'dir. Koçu bu ansiklopedi içerisinde şehrin sokaklarını, caddelerini, mimarisini, sosyal yaşamını ve daha pek çok alanda konuyu başlıklar halinde anlatmıştır. İstanbul Ansiklopedisi'nde Türk Halk Edebiyatı ve özellikle İstanbul folkloru ile ilgili konular ağırlıklı olarak yer almaktadır. Başlıklar altında yapılan anlatımlarda Tük halk bilimi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan halk inanışlarını, Koçu kendisine özgü üslubuyla aktarmıştır. Farklı kültürlerden de beslenerek günümüze kadar gelen halk inanışları, toplumlar tarafından kutsal sayılmış ve toplum hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Koçu'nun İstanbul Ansiklopedisi içerisinde vermiş olduğu örneklerde de halkın, inanışlara duyduğu ilgiyi ve bu inanışların insanlar üzerindeki etkilerini görmekteyiz. Bu etkiler doğrultusunda on bir ciltlik eserinde Koçu, aktarmış olduğu ansiklopedi içi maddelerde pek çok inanış örneğini burada paylaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Reşad Ekrem Koçu is a writer who has produced successful works with his identity as a historian as well as a literary identity. One of Koçu's most important works is the Istanbul Encyclopedia of eleven volumes. In this encyclopedia, the coach explained the city's streets, streets, architecture, social life and many other topics. The Turkish Encyclopedia of Istanbul mainly focuses on Turkish folk literature and especially Istanbul folklore. In the narrations made under the headings, Koç conveyed the folk beliefs, which have a very important place in terms of Turkish folklore, in a unique style. People's beliefs, which have been fed by different cultures, have been regarded as sacred by the societies and have had an important place in the life of the society. In Koçu's Encyclopedia of Istanbul, we see the public's interest in beliefs and their impact on people. In line with these influences, Koçu shared many examples of beliefs in his encyclopedia articles in eleven volumes.