Sendika ve siyaset ilişkisinin gelir dağılımına etkisi: Türkiye ve Batı Avrupa örnekleri
Impact of trade union and politics relationship on income distribution: Turkey and West Europe
- Tez No: 262979
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Türkiye ve Batı Avrupa ülkeleri arasında gelir dağılımı ile sendika-siyaset ilişkisi açısından karşılaştırmalı tarihsel analizine girişilmiştir. Sendika ve siyaset ilişkisinin gelir dağılımına etkisi ve bu etkinin Türkiye ile Batı Avrupa ülkeleri açısından arz ettiği farklılıklar tartışılmıştır.Batıdaki işçi hareketleri içindeki belli başlı gelenekler ve bunların sendikalar ve siyasi partiler arasındaki kurumsallaşma sorunlarına bakış açıları incelenmiştir. Türkiye'de bu geleneklerin varlığı veya yokluğu tartışılmış, Türkiye'de sendika ve siyaset ilişkilerinin seyrettiği tarihsel mecra incelenmiştir.Gelir dağılımı teorilerinin uluslararası işbölümü ve ticaretle ilişkisi tartışılmış, Türkiye gibi azgelişmiş ülkeler gelir dağılımının ve buna bağlı olarak sendika-siyaset ilişkisinin niçin Batı'daki gelişmiş ülkelere göre farklılık arz ettiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis Name: Impact of trade union and politics relationship on income distribution: Turkey and West Europe.Turkey and Western European countries are analyzed comparatively in terms of income distribution and the relationshep between unionism and politics. Relation of unionism and politics and its effects on income distribution is discussed by comparing Turkey and Western European countries.The thesis discusses main traditions of the Western labor movements and their answers to the problems of institutionalisation of trade unions and political parties. Existence of these traditions in Turkey is analyzed and the historical route of relations of unionism and politics in Turkey is studied.The thesis also discusses the relations of income distribution theories to international specialization and trade. The question why in underdeveloped countries like Turkey income distribution and union politics relations are different from those in western developed countries is also analyzed.