Azerbaycan'da maliye politikalarının ekonomi üzerindeki etkisi (1990-2008)
Impacts of fiscal policy on Azerbaijan economy (1990-2008)
  1. Tez No: 262980
  2. Yazar: ELCHIN VALIYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN SUSAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada maliye politikası konusu tüm ana hatlarıyla ele alınmış ve Azerbaycan cumhuriyetinin maliye politikası açısından durumu incelenmiştir. Aynı zamanda bağımsızlığını yeni kazanmış ve sosyalist rejimden yeni çıkmış bir ülke için nasıl bir yol izlemesi gerektiği yolları da incelenmiştir.Maliye politikası konusu olarak doğuşundan itibaren tarihi süreç içerisinde geçtiği tüm aşamalar hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra mali amaçlar ve araçlara değinilerek, bu amaçlara ulaşılabilinmesi için hangi araçların ve ne şekilde kullanılması gerektiği incelenmiştir.Çalışma sonucunda Azerbaycan cumhuriyetinin bağımsızlığını kazanmasından sonra hangi maliye politikaları uyguladığını incelemiş olduk. Son yıllarda ülkeye giren petrol ve buna eklenen doğal gaz gelirleri gelişmeye yönelik maliye politikasının uygulanmasına büyük oranda yardımcı olmuştur. Azerbaycan ekonomisinde hala çözülememiş bazı problemler olsa da ilk yıllardakine oranla büyük bir gelişme kaydedilmiş ve son yıllarda bu problemleri çözmeye yönelik devlet politikaları uygulamasına başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis about fiscal policy and be covered all the main lines of the Azerbaijan Republic in terms of fiscal policy situation was examined. At the same time, the new independence and socialist regimes won out of how a country should follow a path that also was examined.As for fiscal policy since the date of the birth process in the past were given information about all stages. Financial objectives and tools are mentioned later, this goal means and how to reach which is to be used were examined.Work as a result of the Azerbaijan Republic gained its independence after the implementation of fiscal policies which have been reviewed that. In recent years, the country entered the oil and natural gas revenues are added to it to improve greatly in the implementation of fiscal policies have helped. Some problems in the economy of Azerbaijan is still resolved a great progress the first year the rate was. And to solve this problem in recent years have started to implement the state policy.