Rüşvet ekonomisi(Kamu ekonomisi açısından bir analiz)
Bribery economy (an analysis in terms of public economy)
  1. Tez No: 262978
  2. Yazar: MURAT ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. FİGEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Rüşvet, hemen hemen tüm ülkelerde az veya çok rastlanılan bir olgudur. Yolsuzluk çeşitlerinden biri olan rüşvet, kamu ve özel alanlarda yaygın bir şekilde karşılaşılan bir olaydır. Rüşvet sosyal ve iktisadi etkilere sahiptir. İktisadi açıdan incelenmedikçe kuramsal altyapı eksik kalacaktır. Rüşvet ve yolsuzluk ekonomisi son yıllarda maliye literatüründe en çok tartışılan konulardan birisidir. Bu çalışma rüşvetin kamu ekonomisi açısından değerlendirildiği bir çalışmadır. Çalışmada rüşvetin kamu ekonomisinden kaynaklanan nedenleri ve kamu ekonomisi üzerine etkileri ortaya konulmuştur. Tezin analiz kısmı İstanbul'da 1.010 kişiyle yapılan bir saha araştırmasını ve Türkiye ekonomisine ait verilerin kullanıldığı bir ekonometrik modeli kapsamaktadır. Çalışmanın sınırlandırılması adına diğer yolsuzluk çeşitleri ele alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
Bribery is a fact that can be observed in almost all countries in different levels. Bribery, that is an encountered act, is a kind of corruptions in public and private areas. Bribery has both economical and social effects. Unless it is investigated from an economical point of view, theoretical infrastructure will be insufficient. Bribery and corruption economy has been one of the most important issues in public finance for few decades. This study is about bribery which is evaluated in public economy. In this study, causes of bribery from the public economy, and its effects on the public economy were brought up. Analysis of thesis includes a survey which was done in Istanbul with 1.010 subjects and an econometrics model which was used data of Turkey economy. The other kinds of corruptions are not taken under consideration to restrict the subject.