Finansal krizler ve krizlerin öngörülebilirliği
Financial crisis and crisis predictions
  1. Tez No: 262995
  2. Yazar: SERPİL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde finansal liberalleşme sürecini takiben özellikle 1990'lı yıllardan itibaren para krizleri sıkça görülen bir olgu haline gelmiştir. Söz konusu gelişmeler, literatürde finansal kriz modellerinin oluşmasına ve para krizlerinin tahminine yönelik yapılan ampirik çalışmaların artmasına olanak sağlamıştır. Bir ülkede yaşanan kriz diğer ülkelere de yayılabilmekte, bu nedenle krize sinyal teşkil edebilecek göstergelerin belirlenmesi, olası krizlerin engellenerek, maliyetlerinin azaltılması açısından önem arz etmektedir.Çalışmanın amacı, 1987-2007 döneminde 15 gelişmekte olan ülkede yaşanan para krizlerinin, hangi değişkenlerle açıklanabileceğinin panel veri analiziyle tahmin edilmesidir. Modelde reel döviz kuru, reel faiz oranı ve döviz rezervlerindeki yüzde değişimlerin standart sapmalarının oranına göre standartlaştırılmış değerlerinden oluşan ?para krizi indexi? bağımlı değişken olarak alınmış olup, indexi açıklayıcı 7 bağımsız değişken belirlenmiştir.Analiz sonucunda, M2 para arzının büyüme oranı (M2GROWTH), cari işlemler dengesinin rezervlere oranı (CABTR) ve bankacılık sektörünün özel Sektöre açtığı kredi hacminin GSYİH'ye oranındaki yüzde değişme (BANKDC)'nin krize sinyal teşkil ederek, para krizi olasılığının arttırdığı sonucuna varılmıştır. Modelde elde edilen bulgular, bu ülkelerde görülen para krizlerinin I.nesil kriz modelleriyle açıklanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After the year 1990s, following the financial liberalization attempts, currency crises have been a common occurrence in developing countries. In the literature, both theoretical and empirical models were developed and econonomists have tried to explain the main reasons behind the crisis. Currency crises have contagion effects, thus predicting the variables which may lead to increase the possibility of financial crises are used in order to understand crises periods.The main purpose of this study, between the years 1987-2007, teh currency crises occured in 15 emerging countries, to to assess which variables have explanatory power regarding the currency crisis with an unbalanced panel data analyze. In this paper, currency crisis (CCI) as a dependent variable is made as a weighted average of real exchange rate changes, international reserves changes and real interest rate changes and seven explanatory variables.The estimation results show that the leading indicators of currency crises are money supply growth rate (M2GROWTH), domestic credit provided by banking sector (BANKDC) and current account balance / reserves(CABTR). Thus, these results provide evidence in support of the thesis that currency crises are systematically related to the fundamental weaknesses in the real and financial sectors of the economy and parallel with the other empirical studies as well.