Perakendecilikte gelişmeler, hazır giyim perakendeciliği ve Türkiye için rekabetçi bir model önerisi
Developments in retailing business, ready-to-wear retailing and a competitive model suggestion for Turkey
- Tez No: 262994
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Perakendecilik sektörü, ulaştığı ciro, istihdam, sosyo-ekonomik faktörlere etkisi ve rekabet koşulları bakımından dünya ve Türkiye ekonomisinde giderek artan bir önem derecesine sahiptir. Bu çalışmada; perakendecilik sektöründe yaşanan gelişmeler ve söz konusu gelişmelerin sebep-sonuç ilişkisi öncelikle genel perakendecilik uygulamaları bazında, ardından alt sektör olarak Türkiye hazır giyim sektöründeki perakendecilik uygulamaları kategorisinde ele alınmış ve son safhada hazır giyim perakendeciliği için rekabetçi bir iş modeli ortaya konulmuştur.Çalışma kapsamında; ülkemizde özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde hızlı bir büyüme ve gelişme gösteren, ancak 2000'li yıllarda yaşanan ulusal ve küresel krizler, dış rekabet baskısı, kota problemleri maliyet sıkıntıları v.b. sebeplerle darboğaza giren Türk hazır giyim sektörü için ?perakendecilik uygulamaları? alternatif bir çıkış yolu olarak değerlendirilmiştir.Yöntem olarak Türkiye'deki ve dünyadaki başarılı ve rekabetçi hazır giyim perakendecilik uygulamalarının incelenip, Türkiye koşullarında ?standartlar? şeklinde yazılı hale getirilmesi ve sınıflandırılması tercih edilmiştir. Kendi alanında ilk defa tasarlanan bu modelde, hazır giyim perakendecilik standartları; ?teknik standartlar? ve ?yönetim standartları? olarak 2 ana grupta toplanmıştır.Çalışma sonucunda; hayat tarzlarında yaşanan değişimin perakende iş yapış şekillerinde yeniden düzenleme ihtiyacını ortaya çıkardığı, geleneksel yapılanmadan modern anlayışta zincir perakendeciliğe geçişin hızlandığı, yurtiçinde tekstil ve hazır giyim üretim sektöründe faaliyet gösteren binlerce işletmeden pek azının faaliyet alanına perakendecilik boyutunu ekleyerek veya tamamen geçerek, mağazacılığa giriştikleri, doğru standartlar kullanıldığında Türk hazır giyim sektörünün üretim boyutundan, perakendecilik aşamasına başarılı bir şekilde geçiş yapılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The retailing industry has an accelerating importance both in the world?s and Turkey?s economies as for the turnover achieved, employment, effects on socioeconomic factors and competition conditions. In this study; the developments occurred in the retailing industry and the cause & effect relation of these developments have been addressed primarily based on general retailing applications, then in the category of retailing applications in Turkey ready-to-wear industry as a sub-industry, and finally a competitive business model for ready-to-wear retailing has been introduced.In this study; the ?retailing applications? have been evaluated as an alternative way out for Turkish ready-to-wear industry which showed a fast growing and development particularly in the last quarter of the 20th century in our country, but entered a bottleneck due to the reasons such as national and global crises, pressure of international competition, quota problems, etc.As for method, it is preferred to examine the successful and competitive ready-to-wear retailing applications both in Turkey and in the world and then put them in writing and classify as ?standards? under the conditions of Turkey. In this model which was designed for the first time in this field, the standards of ready-to-wear retailing are categorized in 2 main groups, namely ?technical standards? and ?management standards?.As a result of the study, it is observed that the changes in the lifestyles needs to rearrange the retailing businesses, that the shift from traditional structures to chain retailing with modern concept is accelerating, that seldom of the thousands of establishments engaging with domestic textile and ready-to-wear industries have attempted to enter retailing either by adding retailing dimension to their fields of activity or shifting to retailing completely, and that Turkish ready-to-wear industry can shift from the production dimension to the retailing stage if the righteous standards are used.