CMR'ye göre taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu
The liability of the carrier for any delay in delivery under CMR
  1. Tez No: 263000
  2. Yazar: ELİF DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, CMR'ye göre taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle, CMR'nin uygulanma şartları ve CMR yanında uygulanacak hukuk incelenmiş ardından taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğunun şartları, sorumluluğun hukuki niteliği ve taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluktan kurtulması hususu incelenmiştir. Son olarak, taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğunun kapsamı ve gecikmeden doğan zararların taşıyıcıdan hangi şartlar altında talep edilebileceği ile yargılama usulüne ilişkin esaslara yer verilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem kaynak tarama ve yorumlama yöntemidir. Vardığımız sonuçlar ise, CMR'ye göre taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğunun hukuki niteliğinin hafifletilmiş bir kusursuz sorumluluk olduğu, bu sorumluluktan kurtulmak için CMR m. 17/II'de yer alan sorumluluktan kurtulma sebeplerinin ispatının taşıyıcı üzerinde olduğu ve taşıyıcının gecikmeden sorumlu olması halinde sorumlu olduğu miktarın, Antlaşmada öngörülen istisnalar dışında, CMR m. 23/V uyarınca taşıma ücreti ile sınırlı olduğu şeklinde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the liability of the carrier for any delay in delivery under CMR is analyzed. In this context, the scope of application of CMR and the law applicable next to CMR are assessed at first. Then the stipulations and the legal character of the liability for any delay in delivery and the conditions under which the carrier is exonerated from this liability are examined. Finally, the scope of the liability of the carrier for any delay in delivery, the conditions under which the compensation claims arising from the delay are requested from the carrier and the trial proceedings under CMR are analyzed. The method used in this study is a research and an interpretation technique. The conclusions reached are as follows: The carrier?s liability for any delay in delivery under CMR is regarded as softened strict liability. The carrier is released from the liability as long as he proves that the damage arising from the delay has been caused by the provisions specified in Article 17/II. According to Article 23/V, if the carrier is held liable for the delay in delivery, the amount of compensation is fixed to the carrriage charges. The exceptions are reserved.