Cmr'ye göre taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu
Delay liability of the carrier according to CMR
- Tez No: 829052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖLCÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı CMR'ye göre taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğunun incelenmesidir. Taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu, CMR için temel teşkil eden konulardan birini oluşturmaktadır. CMR'ye göre gecikme durumunda taşıyıcının sorumlu tutulabilmesi için, tarafların mutlak olarak taşıma süresini kararlaştırmaları gerekmemektedir. Nitekim eşyanın taşıyıcı tarafından teslim alındığı şekilde ve güvenli olarak teslim edilmesi önemli olduğu kadar, belirlenen süre içinde teslim edilmesi de önemlidir. Bu kapsamda gecikmeden doğan sorumluluğun söz konusu olabilmesi için ilk olarak taşımanın, tarafların uzlaştıkları süreyi aşması, bir süre üstünde uzlaşma yok ise taşıma ediminin basiretli bir taşıyıcıdan beklenen makul sürede gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu, CMR kapsamında hasar ve zıyadan doğan sorumluluğundan ayrı bir sorumluluk sebebi olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda CMR kapsamında eşyanın zıya ve hasar durumunda doğrudan eşyaya gelen zararlar tazmin edilebilirken, gecikmeden doğan zarar durumunda ise hak sahibinin uğradığı dolaylı maddi zararlar tazmin edilebilmektedir. Bu duruma ek olarak taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğun geçerli olabilmesi için, hak sahibinin bu gecikmeden dolayı zararlı olduğunu ispatlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the carrier's liability for delay according to CMR. The carrier's liability for delay is one of the fundamental issues for CMR. According to the CMR, the parties do not necessarily have to agree on the duration of the carriage so that the carrier can be held responsible in case of delay. As a matter of fact, it is important that the goods are delivered safely and as they were received by the carrier, as well as that they are delivered within the specified time. In this context, in order for liability arising from delay to be in question, first of all, the transportation must exceed the agreed period of the parties, and if there is no agreement over a period of time, the act of transportation must not be carried out within the reasonable time expected from a prudent carrier. The liability of the carrier arising from delay is regulated as a separate liability reason under the CMR from the liability arising from damage and loss. In this context, within the scope of CMR, direct damages to the goods can be compensated in case of loss and damage to the goods, while indirect material damages incurred by the right holder can be compensated in case of damage caused by delay. In addition to this situation, in order for the carrier's liability arising from delay to be valid, the right holder must prove that he is harmful due to this delay.