CMR'ye göre taşıyıcının ziya, hasar ve gecikmeden doğan sorumluluğu
The Liability of the carrier for the loss, damage and delay under the CMR
- Tez No: 104704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Öz Bu çalışmada, CMR'ye göre taşıyıcının sorumluluğu incelenmiştir. Söz konusu antlaşma, 1993 yılında Türkiye tarafından onaylanmış ve Türkiye de antlaşmanın tarafı haline gelmiştir. CMR'de taşıyıcının sorumluluğu ve taşıma senedi olmak üzere başlıca iki konu düzenlenmektedir. Çalışmada taşıyıcının sorumluluğu genel olarak incelenmiş, CMR'de düzenleme konusu edilen sorumluluk halleri kısaca gözden geçirilmiş ve ayrıntılı olarak taşıyıcının zıya, hasar ve gecikmeden doğan sorumluluğu değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Çalışmada kullanılan yöntem, kaynak tarama ve yorumlama yöntemidir. Söz konusu antlaşma, özellikle Avrupa ülkeleri tarafından büyük oranda kabul edildiği için, konu hakkındaki yabancı doktrin ve mahkeme içtihatlarından da yararlanılmaya çalışılmıştır. Varılan sonuçlar şöylece özetlenebilir: Taşıyıcının sorumluluğu, ağırlaştırılmış bir kusur sorumluluğudur. Ancak kusur ilke olarak var kabul edildiğinden ispat yükü de taşıyıcıdadır. Bunun için CMR m. 17/11 ve IV'te yer alan sorumluluktan kurtulma nedenlerinin ispatı gerekir. Sorumluluğu sabit olan taşıyıcı ise, zararı tazminle yükümlüdür. Ancak yine antlaşmada öngörülen istisnalar dışında taşıyıcının sorumluluğu sınırlandırılmıştır. Abstract In this study, the liability of the carrier under the CMR is examined. The convention was ratified by Turkey in 1993 and from then on Turkey became a party of that convention. The main points dealt with are transport documents and the liability of the carrier. Firstly, the liability of the carrier is examined in general, secondly we go through the main types of the liability and finally the liability of the carrier for the loss of the goods and for damage thereto, as well as for any delay in delivery are analysed in detail. The method used is research tecnique. As the convention itself was adopted especially by the majority of the Europen States, we benefited from the foreign literature and the desicions of foreign courts. It is possible to summarize the conclusions as follows: The carrier's liability for loss, damage and delay in delivery is regarded as a wrongful act neglect. Because the carrier is liable in principle, the burden of proof rest on him. The carrier will be relieved of liability when he proves that the damage was caused by the provisions specified in articles 17/11 and 17/TV. If the carrier is found liable, he has to pay a compensation. The amount of compensation that the carrier has to pay is limited. Ill
Özet (Çeviri)