Kadınların siyasal karar organlarında temsil hakkı
The representation right of woman in the political decision bodies
  1. Tez No: 263005
  2. Yazar: NAZLI AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma kadınların siyasal karar organlarındaki eksik temsil sorunu ve bu sorunu gidermek için geliştirilen çözüm önerilerini incelenmektedir. İncelemenin konusu eksik temsil sorunu yaşanan ülkeler ve bu sorunu giderebilmek için uygulanmakta olan kota politikalarıdır. Bu inceleme neticesinde varılan sonuç şudur ki; kadınların siyasal karar organlarındaki eksik temsil sorunu, uygulanan kota politikalarıyla giderilebilmektedir ancak etkin bir temsilden söz edebilmek için toplumsal bir fikir birliğinin oluşturulmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study examines the women?s deficiency in case of representation in the political desicion bodies and the propositions to come over this problem. The aim of this study is to have a detailed look to the countries that come face to face with this deficiency and the quota applications that are in use? The result of this study is: The deficiency for women in case of representation in the political desicion bodies can be countered by the the quota applications but it is obligatory to develop a social consensus of opinion to mention about an active representation.