Eugene Ysaye'nin İki Numaralı Solo Sonatı'nın analizi ve J. S. Bach'ın Mi Majör Partitası'nın üzerindeki etkileri
Analysis of Eugene Ysaye's Second Violin Solo Sonata And J.S. Bach's E Major Violin Solo Sonatas Influences on Ysaye's Work
- Tez No: 263009
- Danışmanlar: PROF. CEYDA UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı solo keman sonatlarının tarihini incelemenin yanısıra, J. S. Bach'ın (1685-1750), Belçikalı besteci Eugene Ysaye (1858-1931) üzerinde var olan etkisini araştırmaktadır. Barok Dönemden başlayıp 20. yüzyıla kadar uzanan solo keman eserlerini betimleyip sorgularken, odak noktamız Bach'ın ve Ysaye'nin solo keman eserleridir. Çalışmanın birinci bölümünde, Ysaye'nin hayatı ve eser dizisi sunulmaktadır. İkinci bölümde ise Bach ve Ysaye'nin solo keman için yazılmış sonat ve partitaları sergilenmektedir. Üçüncü bölümde de keman ekolleri ve keman teknikleri anlatılmaktadır. Son olarak dördüncü bölüm; Ysaye'nin Bach'ın polifonik yapısından etkilenişi ve Ysaye'nin 2 nolu Solo Keman Sonatı'nın Bach'ın Mi Majör Solo Partitası ile karşılaştırılarak incelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is both to give a historic perspective on the solo violin genre and to reveal the influence of the German composer J. S. Bach had on the Belgian composer Eugene Ysaye?s composing style. A selected series of unaccompanied violin works ranging from the Baroque period to the twentieth century were discussed, yet the main focus was on the solo violin pieces written by Bach and Ysaye. In the first chapter of the project, an overview of Ysaye?s life and his music has been detailed as well as the index of his works. The second chapter includes a broad presentation of J. S. Bach?s sonatas and partitas as well as Ysaye?s sonatas for solo violin. The violin schools and development of violin playing techniques were elaborated in the third chapter. Finally, the fourth chapter, which is the last one, includes a discussion of connections and influences regarding the both composers and a comparison of their composing styles and works.