İhracata dayalı sanayileşme stratejisi ve Türk imalat sanayii kapsamında etkinliği üzerine bir uygulama
Export-led growth strategy and an application on the effectiveness within Turkish manufacturing industry
- Tez No: 263011
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gelişmiş ülkelerin bilgi toplumu niteliklerini taşıması, gelişmekte olan ülkelerin söz konusu ülkelere yetişmek için uygun stratejilerin seçilmesi konusunda daha dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin bu yoldaki en temel sorunu da sanayileşmedir. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin öncelikli hedefi sanayi toplumu niteliklerine sahip olmaktır.Bir gelişmekte olan ülke olarak, Türkiye için de aynı durum söz konusudur. Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze sanayileşmenin önemi vurgulanmış ve bu yönde çeşitli stratejiler izlenmiştir. Çalışma, 1980'den itibaren uygulanmakta olan ihracata dayalı sanayileşme stratejisinin imalat sanayi kapsamında Türk ekonomisindeki etkinliğini incelemekte ve 1995?2007 dönemini kapsamaktadır. Bu dönem 1994 ekonomik krizinin etkilerini taşıyan, ticari ve finansal serbestleşme adına önemli adımların atıldığı bir dönemdir.Çalışmada Toda-Yamamoto nedensellik yaklaşımı kullanılarak GSYİH, imalat sanayi ihracatı, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve ara-yatırım malları ithalatı arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Analizin sonucunda doğrudan yatırımlar ile ihracat arasında ve GSYİH ile ithalat arasında tek yönlü nedensellik bulunmuştur. İhracat ile GSYİH arasında ise çift yönlü nedensellik ilişkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Developed countries has the charasterictics of `information society? and this makes developing countries more careful in point of choosing appropriate strategies. The most fundamental problem of developing countries in that way, is `industrialization?. Consequently, primary target of developing countries is to get the characteristics of `industrial society?.Turkey, as a developing country, is also in the same situation. Since the foundation of Republic In Turkey, the importance of industrialization has been emphasized and various strategies has been followed. This study analyses the effectiveness of export-led growth strategy, carried out since 1980, within the Turkish manufacturing industry from 1995 to 2007. This is a period which includes the economic effects of the economic crisis in 1994 and important progress has been made for commercial and financial liberalization.In this study, the relationship between Gross Domestic Product (GDP), export of manufacturing industry, Foreign Direct Investment (FDI) and import of intermadiate and capital goods by using Toda-Yamamoto causality approach has been analyzed. In conclusion, a causal relationship has been found between FDI and export, and between GDP and import. Bi-directional relationship between GDP and export has also been found.