State as an institution of the economic process: an inference from Karl Polanyi
İktisadi sürecin bir kurumu olarak devlet: Karl Polanyi'den bir çıkarım
- Tez No: 263015
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, devletin iktisadi sürecin, ona belli derecede direnç kazandıran ve onu serbest piyasaların bilinmezliği ve dengesizliğinden koruyan bir kurumu olduğu düşüncesi üzerine kurulmuştur. Eğer bu düşünce ispatlanabilirse, o zaman devleti iktisadi süreçten dışlayan ve onun yönetilmesini sadece kendi kendini düzenleyebilen piyasalara bırakan egemen eğilimin, liberal efsaneyi temel alan bir yanılgı olduğu ortaya çıkacaktır. İşte ancak bu gerçekleştirilebildiği zaman, devlet iktisadi sistemdeki yerini alabilir ve liberal iktisatçıların fütursuzca savundukları serbest piyasa düzeninin toplumları sürüklediği çıkmaza bir çözüm bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is build up on the idea that state could be described as an institution of the economic process, which imbues it with certain degree of endurance and protects it from the instability and uncertainty of the free markets. If this idea could be proved, then the mainstream tendency to exclude state from the realm of economics and leave the governance of the economic process solely to self-regulating markets will appear to be a fallacy based on the myth of liberalism. Only after this could be achieved, state could get its proper place in the existing economic system and a solution may be found to the impasse into which societies have been dragged by the free market order that is defended jauntily by liberal economists.