Re-invention of identity: The case of Dersim Community Association in Berlin
Kimliğin yeniden keşfi: Berlin Dersim Cemaati Derneği örneği
  1. Tez No: 263016
  2. Yazar: MUSTAFA AKÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dersimli göçmenler Avrupa'da hissedilir bir nüfus oluşturmasına rağmen, Dersimlilerin Avrupa'daki varoluşları akademik yazında görece az çalışılan bir fenomendir. Bundan ötürü, bu konu üzerine daha çok çalışma yapılması gerektiği düşünülmektedir. Bu noktada, bu çalışma, Dersimlilerin Avrupa içerisindeki varoluşlarını anlama çabasına bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Buna göre, çalışma, Dersim kimliğinin Berlin' de bir Dersim Cemaatinin etrafında yeniden keşfedilmesine odaklanmaktadır. Bu kertede, Berlin'deki Dersim cemaati üzerine yapılan yoğun katılımlı gözlem bu çalışmanın esas kaynağını oluşturmaktadır.Bu etnografik saha çalışmasının ışığında; çalışmadan aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: Memleket üzerinden kendini tanımlama Dersimlileri Berlin Dersim Cemaati Derneği çevresinde birleştiren önemli bir durumdur. Berlin Dersim Cemaati Derneği çevresindeki Dersimliler Robert Cohen'in diaspora kavramına göre diaspora olarak tanımlanabilirler. Berlin'deki Türk emek diasporasının bir parçası olan Dersimli insanlar yurt dışında geçen süreyle birlikte kültürel bir diasporaya dönüşmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
In fact Dersimi people have constructed a visible population in Europe, there needs to be more studies made about the diasporic existence of Dersimis in Europe. Being aware of this need, this study attempts to contribute to the understanding of the existence of Dersimi people through Europe. In line with this, this study focuses on the re-invention of Dersim identity in Berlin around a Dersimi association, Berlin Dersim Community. According to this, the intensive participant observation conducted around the Dersimi association is the main source for this study.In the light of this ethnographic fieldwork, the following findings are found out in this study: Self identification on the basis of homeland identity is a significant phenomena for Dersimi people which unites Dersimi people around Berlin Dersim Community Association. And Dersimi people around the association can be defined as diaspora according to Robert Cohen?s usage of the term. Being a part of Turkish labour diaspora in Berlin, Dersimi people have transformed into a cultural diaspora with the passing years abroad.