Differences and challenges involved in the assessment of speaking skill: The case of three universities in Ankara
Konuşma becerisinin ölçülmesindeki farklar ve zorluklar: Ankara ilindeki üç örnek üniversite
- Tez No: 263018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Öğretim yöntembiliminde konuşma değerlendirmesi yabancı dil öğretmenleri arasında en zorlu görevlerden biri olduğu çok iyi bilinen bir gerçektir. Bunun sebebi uygun ?iyi konuşma yeteneği? kavramı fikrinin ve gerçek ortamda konuşmacının iletişim yeteneğini verimli bir şekilde değerlendirebilecek etkinliklerin eksikliğidir. Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin ve öğrenenlerin algılama kabiliyetlerini ve konuşma beceriyle ilgili karşılaştıkları zorlukları araştırmaktır. Veriler Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi `n deki akademisyen ve öğrencilere yöneltilmek üzere ikişer adet açık uçlu ve Likert ölçek soru listeleri ve ikişer adet yarı yapılandırılmış mülakat sonuçları üzerinden elde edilmiştir. Diğer bir amaç ise akademisyenlerin ve öğrencilerinin, sözlü performansları değerlendirirken önemli buldukları kriterleri standartlaştıracak bir konuşma yönergesi geliştirmektir. Bu çalışma tasarımına göre hem nitel hem de nicel verilerin analizler yapılmıştır. Microsoft Excel Programı öğrenenlerin soru listesi formundaki konuşma değerlendirmesi hakkındaki yeteneklerini analiz etmekte ve aynı zamanda içerik analizi için yarı yapılandırılmış mülakat yoluyla öğretmenlerden ve öğrencilerden elde edilen verilerin analizleri için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact among the foreign language teachers that the assessment of speaking is one of the most challenging tasks in the teaching methodology. The reason for that is the lack of proper concepts of the notion `good speaking skills? and the assessment tasks that would evaluate the learner?s ability to communicate efficiently in the real context. The purpose of this study is to investigate the teachers? and learners? perceptions and challenges they face when dealing with speaking skills. Data were gathered via four stages ? open-ended and Likert scale questionnaires and two semi-structured interviews that were offered to the academics and the students of Middle East Technical University, Hacettepe University and Gazi University. Another aim is to develop a speaking rubric which would generalize the criteria academics and their students consider to be the most important while evaluating oral performance. Both qualitative and quantitative data was analyzed. The Microsoft Excel program was used for analyzing learners? perceptions about the assessment of speaking in the form of the questionnaire, while content analysis was used in order to analyze the data elicited from the teachers and students through open-ended questionnaire and semi-structured interview.