Color revolutions in the post-Soviet space: The case of Georgia
Sovyet sonrası coğrafya?da renkli devrimler: Gürcistan örneği
  1. Tez No: 263021
  2. Yazar: GÜLŞEN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu tezin amacı Gürcistan'da Devlet Başkanı Edward Şevardnadze'nin devrilmesi ile sonuçlanan Gül Devrimi'ni doğuran dinamikleri açıklamaktır. Tarihsel sosyoloji yaklaşımına dayanan bu tez, literatürdeki toplum-merkezcil ve devlet-merkezcil çalışmalardan farklı olarak, Gül Devrimi'ne giden süreçte Gürcü devletinin zorlayıcı, idari, gelir sağlayıcı ve dağıtıcı ve düzenleyici kapasitelerinin çöküşünün, rejim değişikliğini isteyen iç ve dış güçlere karşı devletin özerkliğini kaybetmesi sonucunu doğurarak, Şevardnadze'nin devrilmesine neden olduğunu savunmaktadır. Sadece siyasi muhalefete, sivil toplum kuruluşlarına ve medyaya odaklanan toplum-merkezcil çalışmalar devletin rolünü göz ardı ettiklerinden Gül Devrimi'nin dinamiklerini açıklayamamaktadırlar. Benzer şekilde, mevcut devlet-merkezcil yaklaşımların sadece Gürcü devletinin zorlayıcı kapasitesine odaklanmaları, idari, gelir sağlayıcı ve dağıtıcı ve düzenleyici devlet kapasitelerine kayıtsız kaldıklarından Gül Devrimi'ni eksik açıklamalarına neden olmaktadır.Tez, giriş ve sonucun dışında altı ana bölümden oluşmaktadır. Bölüm 2 tezin kuramsal çerçevesini geliştirmektedir. Bölüm 3 tarihsel arka planı tartışmaktadır. Bölüm 4 `Gül Devrimi'ne giden süreci incelemektedir. Bölüm 5 ve 6 `Gül Devrimi'ni ve sonrasını analiz etmektedir. Sonuçtan önceki bölüm olan 7. Bölüm, Gürcistan'ı diğer Sovyet sonrası ülkelerle karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to explain the dynamics bringing about the removal of the Georgian President Eduard Shevardnadze from power through the `Rose Revolution?. Relying on an historical sociological approach, contrary to the society-centered and the state-centered studies in the literature on the `Rose Revolution?, this thesis argues that the coercive, administrative, extractive, distributive and regulative incapacitation of the Georgian state, which resulted in the loss of state autonomy vis-à-vis domestic and external political actors before the `Rose Revolution?, led to the removal of Shevardnadze. In fact, the society-centered studies, which exclusively focus exclusively on the political opposition, the NGOs and the mass media, fail to explain the dynamics of the `Rose Revolution? since they neglect the role of the state. Likewise, the state-centered studies? exclusive focus on the coercive aspect of the Georgian state capacity resulted in the insufficient explanation of the `Rose Revolution? since they neglect other aspects of state capacity such as administrative, extractive, distributive and regulative.The thesis consists of six main chapters, introduction and conclusion. Chapter 2 develops the theoretical framework of the study. Chapter 3 explores the historical background. Chapter 4 examines the process leading up to the `Rose Revolution?. Chapter 5 and 6 analyze the `Rose Revolution? and its aftermath. Before the concluding chapter, Chapter 7 compares the Georgian case with the other seven post-Soviet cases.