Relations between classroom teachers' attitudes toward change, perceptions of ?constructivist? curriculum change and implementation of constructivist teaching and learning activities in class at primary school level
Sınıf öğretmenlerinin değişime yönelik tutumları ile ?oluşturmacı? eğitim programı değişikliklerine yönelik algıları ve oluşturmacı öğrenme-öğretme etkinliklerini uygulama düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 263020
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin değişime yönelik tutumları ile oluşturmacı eğitim programı değişikliklerine yönelik algıları ve oluşturmacı öğrenme-öğretme etkinliklerini uygulama düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını incelemek, varsa, ne yönde bir ilişki olduğunu ortaya koymaktır.Veriler, Afyonkarahisar'da bulunan tüm resmi ilköğretim okullarında görev yapan 236 sınıf öğretmeninden bir anket yoluyla toplanmıştır. Katılımcıların kişisel bilgileri, değişime yönelik tutumları, oluşturmacı eğitim programı değişikliklerine yönelik algıları ve oluşturmacı öğrenme-öğretme etkinliklerini uygulama düzeyleri frekans, yüzde, aritmetik ortalamaları ile sunulmuştur. Verilerin analizinde ayrıca iki değişkenli ilişkisel teknikler kullanılmıştır.Sonuçlar, sınıf öğretmenlerinin değişime ve oluşturmacı öğrenme-öğretme etkinliklerini ilköğretim düzeyinde uygulamaya açık ancak 2004-2005 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiye'de gerçekleştirilen oluşturmacı eğitim programı değişiklikleri konusunda kararsız olduklarını göstermektedir. Sınıf öğretmenlerinin değişime yönelik tutumları ile oluşturmacı eğitim programı değişikliklerine yönelik algıları ve oluşturmacı öğrenme-öğretme etkinliklerini ilköğretim düzeyinde uygulamaları arasında anlamlı ancak orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin oluşturmacı eğitim programı değişikliklerine yönelik algılarının, oluşturmacı öğrenme-öğretme etkinliklerini uygulama düzeyleri ile de ilişkisinin anlamlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak bu ilişkinin de orta düzeyde olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining whether classroom teachers? attitudes toward change correlate with their perceptions of constructivist curriculum change and implementation of constructivist teaching and learning activities in class at primary school level.Through a questionnaire, data were collected from 236 classroom teachers teaching in all public primary schools in the city center of Afyonkarahisar, Turkey. Demographical data of the participants, their attitudes toward change, perceptions of constructivist curriculum change, and implementation of constructivist teaching and learning activities were reported in terms of frequencies, percentages, and means. Bivariate correlations were employed to understand the relations among classroom teachers? attitudes toward change, perceptions of constructivist curriculum change and implementation of constructivist teaching and learning activities at primary school level.The results revealed that classroom teachers were open to change and often implemented constructivist teaching and learning activities in class whereas they had mixed perceptions about constructivist curriculum change carried out in Turkey in 2004-2005 academic year. Classroom teachers? attitudes toward change were significantly but moderately correlated with their perceptions of constructivist curriculum change and implementation of constructivist teaching and learning activities at primary school level. Besides, classroom teachers? perceptions of constructivist curriculum change were significantly but moderately related to their implementation of constructivist teaching and learning activities.