Video activism in Turkey: Empowerment of oppressed or another kind of surveillance? the case of Karahaber
Türkiye?de video aktivizm: Ezilenlerin güçlendirilmesi mi, başka çeşit bir gözetleme mi? karahaber örneği
  1. Tez No: 263022
  2. Yazar: İLKİN MEHRABOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de video aktivizm uygulamalarını tezin çalışma konusu olarak seçilen ve tezin başlangıcında türünün tek örneği olan Ankara'da yerleşik Karahaber video aktivist kolektifi üzerinden incelemektedir.Çalışmanın amacı Karahaber'in video aktivizmini tezin ana sorusu üzerinden incelemektir: Karahaber tarafından gerçekleştirilen uygulamalar toplumsal olarak dışlanmışlar ve ezilmişlere bir güçlendirme mi sağlamıştır, yoksa gözetim kültürüne katkıda mı bulunmuştur?Bu açınsal araştırma aktivistlerle görüşmeler ve Karahaber'in Internet sitesinde yayınlanan videoların içerik analizlerinden elde edilen nicel bilgilerden oluşmaktadır. Çalışma, erken dönem video aktivistlerinin zamanı geçmiş uygulamalarının takip edilmesi ve üretilen videoların dağıtımının Internet'le sınırlandırılması yüzünden Karahaber'in video aktivizmin güçlendirici etkilerini azalttığını ve tam tersi bir şekilde gösteri toplumunun yaygınlaşmasına katkıda bulunduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the conduct of video activism in Turkey through a case study on Karahaber, an Ankara based video activist collective, which was the only example of its kind in Turkey in the beginning of the study.The purpose of the study is to investigate Karahaber?s video activism through the major question of the thesis: Was Karahaber able to provide empowerment for the socially excluded and oppressed, or the practices conducted by it further contributed to the surveillance culture?This is an exploratory research based on qualitative data gathered through semi-structured interviews and content analysis of the videos of Karahaber hosted on its website. It is argued that by following outdated practices of early video activist groups and by limiting dissemination of produced videos with Internet, Karahaber diminished empowering effects of video activism and on the contrary contributed to the proliferation of spectacle society.