Landscape archaeology and its approach to cultural heritage management: The Troad as a case study
Peyzaj arkeolojisi ve kültürel miras yönetimindeki yeri: Örnek çalışma alanı olarak Troas Bölgesi
  1. Tez No: 263065
  2. Yazar: GÜLSÜN KORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Archeology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması kavram olarak `peyzaj arkeolojisi'ni tanımlamakta, temel arkeolojik peyzaj tipleri, dinamikleri ve yaklaşımlarını sunmaktadır. Bu çerçevede, Troas Bölgesini bir arkeolojik peyzaj alanı olarak incelemektedir.Troas Bölgesinin arkeolojik peyzaj karakteri, buranın sadece Anadolu kültürü için değil, Avrupa kültürleri ve arkeoloji disiplini için de önemini şekillendirmektedir. Dolayısıyla, alanın bu yaklaşım ile korunması gerekliliği önem kazanmaktadır. Tez çalışması `koruma' anlamında alan için neler yapıldığını anlatmakta ve Troia Tarihi Milli Parkı için hazırlanan Uzun Devreli Gelişme Planı'nı incelemektedir. Burada nelerin yapılıp, nelerin yapılmadığı eleştirisini yaparak, koruma ve yönetim plan çalışmalarında alanın arkeolojik peyzaj karakterinin anlaşılmasının önemini vurgulamaya çalışmaktadır. Ayrıca, tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel değerlerin ve buna sahip alanların kalitesinin sürdürülebilir bir şekilde korunması için bir genel ilkeler klavuzu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to define `landscape archaeology? as a concept; it describes and analyzes the key landscape archaeology types, dynamics, and approaches. Then, it aims to define the landscape archaeological characteristics of the Troad Region in this context.The archaeological landscape character of the Troad Region shapes the importance of the area, not only for the Anatolian culture, but also for the European cultures and for archaeology discipline. Hence, the necessity of conservation works for the area with the horizon of this concept gains importance. Thesis defines what had been done for the area in terms of conservation and reviews the Long Term Development Plan prepared for the Troia Historical National Park Area. With a critical view of what has been done and what has not been done, it tries to emphasize the importance of grasping the landscape archaeological character of the area in conservation and management plan works. It gives a general guideline to ensure a sustainable future for the historic, cultural, social, economic and environmental nature and qualities of these kinds of areas.