Liquidity risk situtation of turkish insurance industry and firm specific factors affecting liquidity
Türkiye sigortacılık endüstrisinin likidite riski durumu ve likiditeyi etkileyen firmaya özgü faktörler
  1. Tez No: 263066
  2. Yazar: AYŞEGÜL BALKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Türkiye sigortacılık yönetmeliklerinde ve yasalarında yapılan yakın zamandaki değişiklikler, sigorta sektörünün daha çok önem kazanmasına ve sigorta sektörünün finansal piyasalarda yükselen bir sektör haline gelmesine yol açmıştır. Ancak, Türkiye Sigortacılık endüstrisinde bu olumlu değişiklikler gerçekleşirken, küresel piyasalarda Amerika'daki sub-prime mortgage piyasasının çöküşüyle birlikte başlayan ekonomik krizin derinliği artmış ve kredi daralmasına neden olmuştur. Kredi krizi olduğu dönemlerde iyi bir likiditeye sahip olmak firmalar için önemlidir. Yakın geçmişteki ekonomik krizde, likidite ile ilgili sorunlar büyük finansal şirketlerin batmasına ya da devralınmasına neden olmuştur. Likidite yetersizliğin olumsuz sonuçlarını önlemek ve finansal istikrarı sağlayabilmek için uygun düzeyde likiditeye sahip olmak, özellikle sigorta şirketleri gibi finansal şirketler için çok önemlidir. Bu tez Türkiye sigorta sektörünün likidite yapısını 2002-2008 yılları arasında likidite oranları yardımıyla ile incelemeyi amaçlamıştır. Hayat ve hayat dışı sigorta şirketlerinin likidite oranları yapıları gereği ayrı ayrı incelenmiştir. Buna ek olarak, Türkiye'de faaliyet gösteren hayat dışı sigorta şirketlerinin likiditesini etkileyen firmaya özgü faktörleri belirlemek için panel veri regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent changes in the insurance regulations and laws in Turkey lead insurance industry to gain further importance and turn the insurance industry one of the rising sectors in financial markets. However, while these favorable events for the insurance industry takes place in Turkish markets, on the global markets the economic crisis initiated with the collapse of US sub-prime mortgage markets deepened and the credit crunch arose in the aftermath. In the times of credit stress having good liquidity base is important for the firms. In recent economic crisis, liquidity related troubles resulted in bailouts or takeovers of giant financial companies. In order to prevent negative consequences of inadequate liquidity and to sustain financial stability, having appropriate level of liquidity is especially crucial for financial companies like insurers. In this thesis it is aimed to analyze the Turkish insurance sector?s liquidity condition for the period between 2002 and 2008 with the help of liquidity ratios. Considering the nature of the business, a distinction is made between ?non-life? and ?life? insurance companies while assessing their liquidity ratios. Furthermore, panel data regression analysis is conducted to determine the firm specific factors affecting the liquidity decisions of non-life insurers operating in Turkey.