Stata, society and culture in Turkmenistan: The policies of propaganda under the rule of Turkmenbashi
Türkmenistan'da devlet, toplum ve kültür: Türkmenbaşı yönetiminde propaganda politikaları
- Tez No: 263067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, devlet başkanı Saparmurat (Niyazov) Turkmenbashi yönetiminde yürütülen resmi propaganda kampanyasını incelemeyi amaçlamaktadır. Propagandanın uygulamaya konulduğu sosyal ve tarihsel bağlamın daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için Türkmenistan'da devlet, toplum ve kültürün tarihsel evriminin genel hatlarıyla gözden geçirilmesinin ardından; propaganda kampanyasının temel amaçları ve temaları tartışılmıştır. Diğer propaganda araçlarının yanı sıra, Türkmen'in ruh-kitabı olarak tanımlanan Rukhnama ve kadın temel propaganda araçlarına ilişkin vaka incelemeleri olarak daha ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın en son bölümünde ise anılan propaganda kampanyasının sonuçları, Türkmenbaşı'nın halefi Gurbanguly Berdymukhammedov'un izlediği politikalardaki değişiklikler ve devamlılıklara değinilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the official propaganda campaign carried out under the rule of President Saparmurat (Niyazov) Turkmenbashi in Turkmenistan. Following a brief overview of the historical evolution of the state, society and culture in Turkmenistan to provide a better understanding of the social and historical context in which propaganda was pursued; the main objectives and themes of the propaganda campaign are discussed. Besides other means of propaganda, Rukhnama, the spirit-book of Turkmen written by Turkmenbashi, and women are examined in greater detail as case studies of basic means of propaganda. The thesis finally discusses the outcomes of the propaganda campaign together with a glance at the changes and continuities displayed in policies of Gurbanguly Berdymukhammedov, the successor of Turkmenbashi.