The idea of a turkish world from the Adriatic to the Wall of China: Relations between Turkey and the Turkic Republics during the 1990s
Adriyatik?ten Çin seddine Türk dünyası düşüncesi: 1990?larda Türkiye ve Türki Cumhuriyetler arasındaki ilişkiler
- Tez No: 263085
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş Sonrası dönemde Türki cumhuriyetlerin ortaya çıkmasına Türkiye'nin gösterdiği ilgiyi incelemektedir. Bunu yaparken, sadece Türki cumhuriyetlere yönelik Türk dış politikasının bir incelemesi vermek amaçlanmamış, bunun yanında Türk kamuoyunun özellikle Türk milliyetçilerinin ilgisi ve bu ilginin Türkiye'nin dış politika gündemine etkisi açıklanması amaçlanmıştır. Bu bakımdan bu çalışma bilinen dış politika çalışmalarından, milli kimlik ortak kültür gibi konulara yer vermesi bakımından ayrılmaktadır. Bu analizin sonunda, bu çalışma Türkiye'nin Türki cumhuriyetlerin ortaya çıkışına gösterdiği coşkulu ilginin bazı tarihsel ve dönemsel sebeplerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu sebepler Türkiye'nin bölgede potansiyelini aşacak bir biçimde aktif politikalara yönelmesine neden olmuştur. Öte yandan, bağımsızlığının ilk yıllarındaki Azerbaycan hariç Türki cumhuriyetler Türkiye'nin bu coşkusuna aynı oranda cevap vermediler. Türkiye'nin bölgeyi yekpare bir yapı olarak görmesi de işbirliğinin gelişmesine engel olmuştur. Kısaca, Türkiye'nin yanlış algılamaları Türkiye'nin Orta Asya siyasetinde başlangıçta tahmin ettiği derecede etkin olmasını engellemiştir. On yılın sonunda, ne Türkiye Türk dünyasının lideriydi ne de Türk dünyası Türk dış politikası için hayati öneme sahip bir bölgeydi.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the reaction of Turkey towards the emergence of the Turkic Republics in the Post-Cold War Period. In doing this, it does seek not only to give an account of Turkish foreign policy towards the Turkic Republics, but also to illustrate the reactions of the Turkish public opinion, especially of the Turkish nationalists and the impact of this reaction on the foreign policy agenda of Turkey. In this regard, this study departs from a classical foreign policy analysis perspective since it takes the domestic politics issues such as national identity and common culture into a foreign policy analysis. By making such an analysis, this study has found out that, Turkey?s enthusiastic interest in the emergence of the Turkic Republics was stemmed from some historical and conjunctural reasons. These reasons led Turkey to pursue an active policy towards the region in a way surpassing its potential. On the other hand, the Turkic republics, with the exception of Azerbaijan during the initial years of its independence, did not respond Turkey?s enthusiasm at the same degree. Turkey?s failure to see the region as a monolithic bloc also hindered the development of cooperation. In short, Turkey?s misperceptions prevented Turkey from becoming influential in the politics of Central Asia as it predicted at the beginning. At the end of the decade, neither Turkey was the leader of the Turkic world nor was the Turkic world was a region having a vital significance for Turkish foreign policy.