Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nden gelen üniversiteli öğrencilerin uyum süreçleri üzerine sosyal antropolojik bir araştırma
A Social anthropological research on the adaptation periods of the university students coming from the Central Asia Turkish Republics
- Tez No: 43418
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTUNTEK N. SERPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET 1992-1993 öğretim yılından itibaren Orta Asya Türk Cumhuriyetleri' nden ülkemize üniversite eğitimi almak üzere öğrenciler gelmeye başlamıştır. Öğrencilerin Türkiye 'ye geliş tarihleri olan 1992' den bugüne kadar geçen süre içinde Türk toplumu ile etkileşiminden doğan uyum ve kültürel değişme süreci yaşadıkları düşüncesinden yola çıkılan araştırmada sosyal antropologların sıkça kullandıkları doğa tarihi ( natural history ) yöntemi esas alınmıştır. Bu yönteme dayanarak katılarak gözlem ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca standartlaştırılmış görüşme formundan görüşmeler sırasında yararlanılmıştır. Örneklem grubunda 110 kız ve 169 erkek öğrenci olmak üzere toplam 279 kişi yer almıştır. Araştırma, hu öğrencilerin kaldıkları Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' na bağlı Ankara ve Kırşehir illerinde yer alan toplam 11 yurtta gerçekleştirilmiştir. Alanda kalınan sürede elde edilen bulgular ise şöyle özetlenebilir: Orta Asya Türk Cumhuriyetleri* nde (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan) yaşanan sosyo-küitürel değişme Gorbaçov döneminin“Açıklık”politikasının sonucunda, her cumhuriyetin bağımsızlığını ilan etmesi ile ortaya çıkmıştır. Türkiye bağımsızlıklarını ilk tanıyan ülke olarak iki ülke arasında imzalanan protokoller gereği üniversitelerinin kapılarını 1992-1993 öğrenim yılından itibaren Orta Asyalı öğrencilere açmıştır. Yeni bir kültüre katılımın ardından öğrencilerin, giyim, beslenme, sağlık, din, ile ilgili tutum ve davranışlarında değişme eğiliminin olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin farklı bir pencereden dünyaya özgürce bakmaya başlamaları, dünya ve Türkiye tarihini öğrenmeleri ile beraber dünya görüşleri konusunda da değişmeler yaşamakta oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY Starting from the 1992-1993 educational year, students from the Centra! Asia Turkish Republics have begun to come to Turkey for university education. In the research started up by the idea that these students have lived a period of adaptation and cultural alteration as a result of the interaction with the Turkish society, in due course of their arrival in Turkey in 1992, the natural history method' which is often used by social anthropologist has been taken as a base. Depending on this method, observation- collaborate and interview techniques have been used. In addition, during the interviews, standardized interview forms have been made use of. Totally 279 people, consisted of 110 females and 169 males have participated in the sample group. The research has been achieved in 11 dormitories of High Education Loan and Dormitories Institution in Ankara and Kırşehir. The findings obtained from the field can be summarized as follows : The socio-cuitural alteration, proceeding in the Central Asia Turkish Republics ( Azerbaijan, Kazakhistan, Kirghizistan, Uzbekistan and Turkmenistan ) has emerged from the declarations of independence by each republic as a result of the * Openness " policy of the Gorbachow period. Turkey being the first country that recognised their independences, due to the signed protocols between two countries, has opened her universities to the Central Asian students, starting from the 1992-1993 educational year. After joining a new culture, the students' have gone through a series of change in their clothing, nutritional costums, health and religious attitudes. In addition, it can be said that the students, learning the history of Turkey and the world, have been going through some changes in their point - of - views about the world and have started to look at the world from another angle.