The Static effects of Customs Union: A study of Turkish economy from the point of its entrance into European Union
Gümrük Birliği'nin statik etkileri: Türk ekonomisinin Avrupa Birliği'ne girişi açısından bir çalışma
- Tez No: 89592
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ill ÖZET GÜMRÜK BİRLİĞİNİN STATİK ETKİLERİ : TÜRK EKONOMİSİNİN, AVRUPA BİRLİĞİNE GİRİŞİ AÇISINDAN, BİR ÇALIŞMASI Faruk KARAGÜLLE Yüksek Lisans Tezi, İktisat Anabiliın Dalı Danışman : Prof. Dr. Nejat ERK Şubat 1990,132 sayfa İnsanlık tarihinde, işbirliği ve birlikte var olma kavramları insan soyları için temel taşlarıdır. 20. yy süresince iki tane Dünya Savaşından sonra, farklı bölgelerde farklı ticaret rejimleri vardır. Bu rejimler farklı ulusları kapsarlar. Özellikle, ulusların vatandaşları ekonomik anlamda birbirlerine yaklaşabilirler. Uluslararası ticaret literatüründe, ticaret politikası ekonomik entegrasyon teorisini içerir. Bu teori ekonomik yakınlaşma, ekonomik büyüme ve düşmanlıkların azaltılması fikrini destekler. Bu teorinin beş aşaması vardır. Bunlar tercihli ticaret klüpleri, serbest ticaret anlaşmaları, gümrük birliği, ortak pazar ve sonunda ulusların evliliği sonucundaki gibi ekonomik birlik olmaktadır. Bunlar barışçıl bir Dünya'nın önemli öğelerdir. 12 Eylül 1963 tarihinde Türkiye Avrupa Ekonomik Topluluğu ile bir ticaret anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşmanın TBMM. tarafından onaylanması nedeniyle, bu yeni Dünya Düzeni de Türkiye için kaçınılmaz bir durumdu. Türkiye hem de bir güvenlik organizasyonu olan Kuzey Atlantik Anlaşması Organizasyonuma katılmıştır. Tarihsel süreçte, Türkiye doğulu ve güneyli ülkelerden çok Avaıpalı ülkelerle karşılıklı olarak etkilenmiştir. Bu çalışma iki farklı eş anlı denklem sistemlerindeki ticaret ilişkilerinin analizini içerir. Bu sistemler Türkiye'nin Avrupa Birliğindeki ana ticari ortakları ile Türkiye arasındakiIV karşılıklı ticaretini kapsar. Bu çalışmanın asıl amacı bu ticari akışın tamamlayıcı mı yoksa ikame mi olduğunun incelenmesidir. Tamamlayıcı ticari akış pozitif refah etkisi olan ticaret yaratıcı etkiyi oluşturur veya tam tersi de doğrudur. Bu aynı zamanda politika yapıcılar için de ana bir kriter olarak da kabul edilmiştir. Ancak bazı sonuçlar teoriye göre beklenen sonuçları yansıtmamaktadır. Ancak ekonomik, politik ve sosyal alanlardaki farklı niteliksel analizler bu tip karşılıklı etkileşim içeren ilişkileri açıklayabilir. Anahtar Kelimeler : Uluslararası Ekonomik Entegrasyon, Gümrük Birliği, Durağan (Statik) Etkiler. Ticaret Yaratıcı, Ticaret Saptırıcı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STATIC EFFECTS of CUSTOMS UNION : A STUDY OF TURKISH ECONOMY FROM THE POINT OF ITS ENTRANCE INTO EUROPEAN UNION Faruk KARAGÜLLE M. in A. Thesis, Department of Economics Supervisor : Prof. Dr. Nejat ERK February 1 909, 132 pages In the human history, the cooperation and co-existence concepts are the main steps for the development and the growth of human generations. During the 20lh century, after two world wars, there are different trade regimes in the different regions. They include several nations. Their citizens can converge to each other in the economic sense, especially, in the form of trade agreements. In the international trade literature, the commercial policy implies the theory of economic integration. This theory support the idea of economic convergency, of economic growth, and of elimination of hostilities. This theory has five steps. They are preferential trading club, free trade agreement, customs union, common market, and finally economic union as a result of the marriages of nations. These are crucial components of the peaceful world. Turkey has signed a trade treaty with European Economic Community (EEC) on 12 September 1963. This new shape of the world order would be also irrevocable situation for the Turkey because of the ratification of the treaty by the Turkish Grand National Assembly. Turkey had also joint into the North Atlantic Treaty Organization as a security organization before the trade treaty. In the history, Turkey might interact with European Countries more than the eastern and southern countries.VI This study covers the analysis of trade relations in two different simultaneous equations systems. These systems cover bilateral trade flows between Turkey and main trade partners of Turkey in the European Union. The main aim of the study is examining these bilateral flows which are either complementary or substitutes. Complementary trade flows mean that the positive welfare effects of trade creation may exist, vice versa, This is also accepted criteria for the decisions done by policy-makers. But some outcomes can not reflect the expected results according to the theory. But different qualitative analysis on the economic, the political and the social areas can also explain this type of interactive relationship. Keywords : International Economic Integration, Customs Union. Static Effects, Trae Creation, Trade Diversion.