The Democratic Society Party as a 'party for Turkey': Official and grassroots politics of a changing identity (2005-2009)
Bir 'Türkiye partisi? olarak Demokratik Toplum Partisi: Degişen bir kimliğin resmi ve taban siyaseti (2005-2009)
- Tez No: 263092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, yirmi birinci yüzyılın ilk on yılında yasal Kürt siyasi partiler zincirinin sonhalkasını olusturan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) bir `Türkiye partisi'nedönüsüp dönüsmedigini; bir baska deyisle siyasal eylem kapsamına Kürtsorunundan baska meseleleri dahil edip etmedigini anlamaya yönelik bir çabadır.Yasal bir Kürt partisinin dönüsümü üzerine olan bu çalısma yalnızca siyasiseçkinlerin düsünce ve davranıslarını degil, taban örgütü ve seçmenlerin beklenti vefaaliyetlerini de ele almaktadır. Bu baglamda, bu çalısma, partinin resmi söyleminiortaya koyan belgelerin metin analizi yanında hem parti yetkilileriyle hem deİstanbul'un Esenyurt ilçesindeki seçmenleriyle yapılan mülakatlara dayanmaktadır.Elde edilen veriler ısıgında bu tez, parti tabanıyla seçkinlerinin partiyialgılayıslarında bir farklılık oldugunu savunur. Taban, partinin Türkiye'nin Kürtsorunu dısındaki meseleleriyle de ilgilenmesine karsı olmamakla birlikte, DTP'yietnik bir parti olarak algılamaktadır; daha açık bir ifadeyle, etnik sorununu ön planaçıkarmaktadır. Diger taraftan, parti üst yönetimi ve yetkilileri, `Türkiye partisi'olmayı, partinin kurucu metinleri ve meclisteki grubunun çabalarıyla uyumlu olarakkararlılıkla savunmaktadır. Ancak, etnik olmayan genis tabanlı bir perspektifedayanan bu `Türkiye partisi' olma projesi, Kürtlerin kimliginin ve haklarınıntanınması mücadelesini de kapsamaktadır. Bu mücadeleye yapılan vurgu, partininetnik kimligi öne çıkaran tabanıyla olan baglarını korumasını saglamıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether the DTP, Democratic Society Party, the last ring ofthe chain of pro-Kurdish legal political parties in the first decade of the twenty firstcentury, evolved into what is called a `Party for Turkey? (Türkiye Partisi), whichmeans it broadened its scope of political activity to issues other than that of theKurdish question. This work on the transformation of a pro-Kurdish legal partyexamines not only the acts and thoughts of the political elites, but also theexpectations and activities of the grassroots organization and voters. In this regard,apart from the textual analysis of the official documents of the party, the studybuilds on interviews with both party officials and voters in the Esenyurt district ofIstanbul. Given the findings of this research, this thesis argues that there is adifference between how the party?s grassroots and elites perceive the party. Thesupporters perceive the DTP as an ethnic party, though not one opposing itsconcerns with other problems of Turkey apart from the Kurdish question. In otherwords, they simply prioritize their ethnic problem. On the other hand, thechairpersons and officials of the party strongly support its being a `Party for Turkey?in harmony with its founding documents and attempts made by its parliamentarygroup. However, this project of becoming a `Party for Turkey? with a non-ethnic,broadly-based perspective still includes the struggle for the recognition of theidentity and rights of Kurds. The emphasis on this struggle helps the party tomaintain its ties with a grassroots who prioritize ethnic identity.