Çin kaynaklarına dayanarak Batı Gök Türkleri hakkında bilgiler
Les informations scientifiques sur les Tou-Kiue occidentaux d'apres les documents Chinois
- Tez No: 263099
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Gök-Türkler VI-VIII. yüzyıllarda tarihde ilk defa ?Türk? kelimesini bir devlet adı olarak ortaya koyan, Türk tarihinin en önemli siyasî teşekküllerinden birisidir. Doğu (ya da kuzey) ve batı olarak ikiye ayrılmışlardı; batı (Gök-) Türkleri hakkında doğu kısmına göre daha az çalışma yapılmışdır.Tezin konusu batı Gök-Türkleri hakkında Çin kaynaklarında yer alan malumatın ortaya çıkarılmasıdır; Türklerle ilgili bilgileri ihtiva eden Çin kaynakları ve tarihî Çince eserler ayrı bir bilim dalı olan, Sinoloji bilimi vasıtasıyla ele alınmaktadır. Bizim çalışmamızda esas olarak kullandığımız Çin sülâle yıllıkları E.CHAVANNES tarafından batılı bilim kamuoyuna geçen yüzyılın başında kazandırılmışdı ve bunların doğruluğu bu konularda çalışanlar tarafından tasdik edilmiş ve batı Gök-Türkleri hakkında onun üstüne daha başkaca bir kaynak çalışması yapılmamışdır.Tezimizin öncelikli amacı, ülkemizde daha önce ele alınmamış olan, batı Gök-Türkleri ile ilgili Çin kaynaklarını CHAVANNES'ın inceleme ve transkripsiyonuna dayanarak Türkçe'ye kazandırmakdı; bunu yaparken bir yandan da kaynakların verdikleri bilgileri destekleyen literatürü notlar vasıtasıyla kullandık. Çalışmamızın özü, batı Gök-Türkleri'nin tarih sosyolojisine dayanan tarihsel yorumunu yapmak değil, onlar hakkındaki temel bilgi kayıtlarının aktarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Kok Turks whom prefered to use the term ?Turk? as their state?s name, are one of the important Turkic political organization. They were separated into two parts, eastern (northern indeed) Turks and less examined western Turks.In that thesis, the information about western Kok Turks tried to be gathered in order to Chinese dynastic annals. These annals were transleted by E.CHAVANNES at the beginning of the last century; this translation is widely used and refered among the academic opinion; further more there is no other study in the world on Chinese chronics about western Turks.My priority goal is to transfer Chinese dynastic annals into a Turkish with the help of CHAVANNES?s translation. This kind of work on western Kök Turks, did not executed in Turkey before; so I did not focus on historical events, but fundamental Chinese records with the supposition to help Turkish academicians.