2008 global finansal krizi ve KOBİ lere etkisi
2008 global financial crisis and effects on SME's
  1. Tez No: 263119
  2. Yazar: FATMA EBRU KAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Globalleşen dünya ekonomisinde meydana gelen krizler ülke ekonomilerini ve buna bağlı olarak reel sektörü etkilemektedir. Krizin ülkelerin ve işletmelerin üzerindeki etkisi farklı derecelerde olmaktadır. Kriz dönemlerinde finansal yapının güçlü olması ve gerekli stratejilerinin belirlenmiş olması ülkeleri de işletmeleri de önemli ölçüde krizin etkilerinden korumaktadır. Bu çalışmada 2008 global finansal krizinin, dünya ve Türkiye ekonomisine yansımaları ve ekonominin temel dinamiklerinden olan KOBİ'lerin üretim ve yatırım kararlarına etkileri anlatılmıştır. Yaşanan krizin etkileri örnek bir KOBİ üzerinde yapılan araştırmayla da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crisis? that have been occured due to globalization of the world are affecting the national economies and accordingly the real economy. The effect of the crisis differs from the countries and enterprises. Within the time period of crisis?, robustness of financial structure and defining related strategies preserve the countries and enterprises strongly in terms of negative effects. Within this work, it is investigated how the countries? basic dynamics and SME? are being affected by the crisis and how the crisis affects production and investment decisions of the SME?s. Additionally, a real SME has been investigated in order to reflect the effects of the global financial crisis.