Distribütör aracılığıya dağıtım politikası ve bir firma araştırması
Distribution policy via distributors and a company research
  1. Tez No: 263120
  2. Yazar: BANU ÖZNALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmeler için kritik rol oynayan dağıtım, tüketici için istediği ürünü istediği zaman ve yerde bulmasından dolayı önem kazananmaktadır. Dağıtım, pazarlama karmasının alt fonksiyonlarından biridir. Dağıtımın amacı, mal, hizmet ve bilgi akışını doğrudan veya dolaylı olarak son kullanıcıya ulaştırmaktır. Doğrudan tek kanal aracılığıyla ya da birden fazla aracı kullanarak dağıtım gerçekleşebilir.Hazırlanan bu çalışmada pazarlama yönetiminde dağıtım politikaları detaylıca incelenmiş olup, distribütör aracılığıyla dağıtımın nasıl yapıldığı, geçen süreçteki faaliyetler, aşamalar, literatürle desteklenerek anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise distribütör aracılığıyla tüketici elektrononiği üzerinde faaliyet gösteren işletmenin distribütörle ilişkileri incelenmiş, distribütör kanalıyla dağıtımın işletmeler için avantajlı ve dezavantajlı yönleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distribution, which plays a critical role for business organizations, gains importance for the customers in terms of being able to find the products they want and at the place they desire. Distribution is one of the sub-functions of marketing mix. The purpose of distribution is to convey goods, service and flow of information directly or indirectly to the final user. Distribution can take place either via one channel or by using more than one intermediary agency.This research, not only analyzes the distribution policies in the marketing management in details but also it attempts to illustrate how distribution takes place via distributors, the activities in between, and stages of the process with the supports of literature. In the final chapter, the relationships of the business ? which operates on the customer electronics via a distributor ? with the distributor and the advantages and disadvantages sides of distribution through distributors for the business organizations are told.