Hedge fonlar ve global kriz üzerindeki etkileri
Hedge funds and their effects on global criss
  1. Tez No: 263121
  2. Yazar: NECLA ÇİĞDEM AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
En az risk ile en yüksek getiriyi elde etme amacı ile kurulmuş olan hedge fonlaryatırımcıların risklerini minimize etmek için çeşitli finansal türevler kullanırlar.Kamuya bilgi verme zorunluluğu olmayan hedge fonlar yüksek kaldıraç sistemi ileçalışan agresif yapılı, türev araçlarını ve kısa dönem piyasa hareketlerini sıklıklakullanan yatırım araçlarıdır. Bu çalışmada hedge fonlara genel bir bakış yapıldıktansonra hedge fonların finansal sistem içindeki yeri incelenecektir. Daha sonra ise hedgefonlar ve küresel kriz arasındaki bağlantı kurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Hedge funds uses financial derivates to minimize the risk and to acquire the maximumpremium. Hedge funds donot have disclosure requirement. They are confrontational andworks with a high leverage. They use financial derivates and the short term marketmovements. In this work firstly a global view to hedge funds. Then the place of thehedge funds in financial system will be analyzed. Later on the connection between thefinancial crisis and the hedge funds will be correlated.