Robert Schumann ve Op.22 Piyano Sonatı üzerine bir analiz
An analysis of Robert Schumann and his Op.22 Piano Sonata
  1. Tez No: 263133
  2. Yazar: ÖZGE GÜNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. A.BÜLENT ALANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Robert Schumann'ın on dokuzuncu yüzyıl Romantik Dönem'deki idealist fikirlerini ve yenilikçi anlayışını ön plana çıkarmayı hedefleyen bir biyografiyle birlikte, dönemin incelikleri doğrultusunda yapılan bir analiz denemesinden oluşur. Bestecinin müzikal kimliğini belirleyen önemli dönüm noktaları ve bu noktaların yaratıcılığını ne şekilde etkilediği ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Biçimsel açıdan getirdiği yenilikler ve entellektüel müzik bilinci göz önünde tutularak op. 22 Piyano Sonatı'nın form anlayışı ve genel yapısı önce tematik, daha sonra motifsel bir şekilde incelenerek tüm açıklığıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis of Robert Schumann?s op.22 Piano Sonata. In this study, Robert Schumann?s idealistic and innovative approach is examined and analyzed considering the features of the 19 (th) century Romantic Period in which it was composed. The turning poins which helped shape his musical identity and how these turning points affected his creativity are explored in detail to gain an understanding of his work. The theme and motifs of op.22 Piano Sonata is analyzed through the form and general structure of the sonata considering the innovations Schumann brought into sense of form and intellectual music.