İlköğretim Türkçe dersinde farklılaştırılmış öğretim yaklaşımının uygulanması: Bir eylem araştırması
Implementation of differentiated instruction approach in primary education Turkish course: An action research
  1. Tez No: 263134
  2. Yazar: RUHAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Türkçe dersinin ilköğretim beşinci sınıf düzeyinde farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına göre nasıl uygulanabileceğini belirlemek ve bu yaklaşımın öğrencilerin dil becerilerinin gelişimine yansımalarını ve Türkçe dersine ilişkin tutumlarına etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma eylem araştırması biçiminde desenlenmiştir.Araştırmanın uygulaması 2008-2009 öğretim yılının bahar döneminde Eskişehir il merkezinde bulunan İstiklal İlköğretim Okulu'nun 5/A şubesindeki öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Seçilen sınıfta, Türkçe dersinde farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına ilişkin uygulamalar tüm sınıfa yönelik olarak gerçekleştirilmiş ve örnek etkinliklerin dökümünde ve analizinde ilgili etkinliğe ilişkin sınıfta gerçekleşen tüm olaylar ele alınmıştır.Araştırmanın uygulaması 19.02.2009 tarihinde başlamış, on altı haftalık bir uygulama sürecinin sonunda 05.06.2009 tarihinde sona ermiştir. Araştırmanın belirlenen amacına ulaşması için gerekli olan veriler araştırmacı ve öğrenci günlükleri, tutum ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşmeler, fotoğraflar, video kayıtları ve öğrenci ürün dosyalarından elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada yarı-yapılandırılmış görüşmelerin analizinde bilgisayar destekli nitel veri analizi programlarından biri olan ?NVivo 8? bilgisayar programı kullanılmıştır Araştırmada kullanılan Türkçe Dersi Tutum Ölçeği'nden elde edilen veriler ise SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır.Yapılan bu araştırma sonucunda, İlköğretim 5. sınıf Türkçe ders programında yer alan öğrenme alanlarına ve öğrencilerin okuma ilgilerine uygun olacak biçimde farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına dayalı öğrenme etkinlikleri düzenlemenin olanaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Eylem araştırması biçiminde yürütülmüş olan süreç boyunca, uygulanan farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına dayalı öğrenme etkinlikleri öğrencilerin dil becerilerinin gelişimine yönelik öğretme öğrenme sürecinin daha ayrıntılı ve derinlemesine bir biçimde gerçekleştirilmesine katkı sağlamıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, farklılaştırılmış öğretim yaklaşımının öğrencilerin öğrenme etkinliklerine etkin katılımlarına olanak sağladığı, öğrencilerin bireysel ve grup çalışmaları gerçekleştirme becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğu, öğretmene bağımlılıklarının azaldığı ve bağımsız çalışma alışkanlığı kazandıkları ortaya çıkmıştır.Farklılaştırılmış öğretim yaklaşımı kapsamında gerçekleştirilen öğretme-öğrenme süreci, öğrencilerin ele alınan konulara yönelik eleştirel ve yaratıcı bakış açılarını yoğun bir biçimde gösterebilecekleri bir öğrenme ortamı yaratılmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca tutum ölçeği puanları farklılaştırılmış öğretim yaklaşımıyla işlenen dersin öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Türkçe dersinde uygulanan farklılaştırılmış öğretim yaklaşımı, öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, sorgulayıcı düşünme ve yaratıcı düşünme gibi üst düzey düşünme becerilerini geliştirmenin yanı sıra paylaşım, empati kurma, farklı fikirlere saygı duyma becerilerinin gelişimine ve kendi öğrenmelerine ilişkin bir farkındalık geliştirerek öğrenme stillerini keşfetmelerine de katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how differentiated instruction approach can be implemented for the 5th grade primary education Turkish course and reveal the reflections and effects of this approach on students? language skills and attitudes about Turkish course. In line with this purpose, the study was designed as an action research.The study was conducted with the 5th grade students attending to Istiklal Primary Education School in Eskisehir in 2008-2009 academic years. The Implementations of differentiated instruction approach were carried out in a selected class, 5/A, and all events occurred during a related activity in the class were handled in the transcripts and analyses of sample activities.The implementations in the study started on 19.02.2009, lasted for 16 weeks and ended on 05.06.2009. The data of the study was collected through researcher and student journals, attitude scale, semi-structured interviews, photos, video records and student portfolios. The qualitative data was then analyzed through content analysis while data collected from semi-structured interviews was analyzed through ?NVivo 8? software, which is one of the computer supported qualitative data analysis program. Furthermore, the quantitative data obtained from Turkish Course Attitude Scale was analyzed and interpreted with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program.As a result of the study, it was revealed that it is possible to design learning activities on the basis of differentiated instruction approach as appropriate to learning areas and students? reading interests, which are involved in the 5th grade primary education Turkish course program. In this regard, it was observed that the learning activities based on differentiated instruction approach, which were implemented during action research process in the study, contributed to teaching-learning process for the more comprehensive development of students? language skills. Moreover, the results pointed out that the differentiated instruction approach enabled students to participate to learning activities actively, contribute the development of the students? individual and group work skills and reduce their dependence on teacher but gain independent study habits.Teaching-learning process which was realized within the context of differentiated instruction approach contributed to create a learning environment in which the students could show critical and creative viewpoints about the discussed subjects. Moreover, the findings of the attitude scale put forth that the course taught with differentiated instruction approach influenced the students? attitudes toward Turkish course positively. Consequently, it was concluded that the differentiated instruction approach implemented in Turkish course contributed to the development of students? high level thinking skills such as critical thinking, problem solving, questioning and creative thinking, in addition to the development of skills of sharing, empathy, and respect to different ideas. Besides, this approach enabled students to discover their learning styles by raising awareness about their own learning.