Eskişehir ilindeki Özel Anaokullarında çalışan eğitimcilerin okulöncesi dönemde kaynaştırma ile ilgili görüşleri
Examining the opinions of educators working in private preschools in Eskisehir about inclusion
  1. Tez No: 263139
  2. Yazar: BAHAR BOZARSLAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. E. SEMA BATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel anaokullarında çalışan eğiticilerin okul öncesi dönemde kaynaştırmaya ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma gönüllü olarak katılan yirmi altı eğitici ile yürütülmüştür. Bu amaçla, nitel araştırma veri toplama tekniklerinden yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Betimsel olarak analiz edilen bulgular niceliksel olarak sunulmuştur.Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, özel anaokullarında çalışan eğiticiler özel gereksinimli çocuklarla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ifade etmişlerdir. Eğiticilerden bazıları, her fırsatta konuyla ilgili bilgiye ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir.Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, çeşitli önerilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. En önemli öneri, kaynaştırma uygulamasının yürütüldüğü okullarda eğiticilerin, okul yönetiminin, okul personelinin, kaynaştırma öğrencisinin ailesinin, normal gelişim gösteren öğrencilerin ve anne-babalarının özel eğitim ve kaynaştırma uygulamalarına yönelik olarak bilgilendirilmeleri yönündedir. Araştırmada, kendileriyle görüşülen eğiticiler eğitim döneminde aldıkları derslerin kaynaştırma uygulamaları sırasında yetersiz olduğu konusunda görüş bildirmişlerdir. Bilgilendirmelerin düzenli aralıklarla seminer, panel ve toplantılar düzenlenerek gerçekleştirilebileceğini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra kaynaştırma uygulamalarının yapıldığı anaokullarında bir özel eğitim uzmanının danışmalık yapması da öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the opinions of teachers and administrators who were working in private preschools in Eskişehir about inclusion. The study was conducted with 26 voluteer teachers and administrators. Semi-structured interviews were conducted with the participants and the data were analyzed descriptively.The results of the study revealed that, neither teachers nor administrators had sufficient information about children with special needs. Especially teachers who had negative thoughts about inclusion mentioned their needs about the information about children with special needs.Results gathered from the study derived some suggestions. One of the most important suggestions is about providing sufficient information about children with special needs to the teachers, school administrators, school personnel, parents of children with special needs and parents of normally developing children. Participant teachers mentioned that the courses they took during their undergraduate degrees were not enough to provide appropriate education to children with special needs. Therefore, regular informative seminars, panels and meetings should be held for all the related people. Besides, providing a special education teacher in the schools where there are student with special needs are placed can be suggested.