Turkish speaking first year and third year elt students' syntactic errors in their argumentative essays
İngilizce öğretmenliği bölümü birinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce yazılı metinlerindeki sözdizimi hataları
- Tez No: 263138
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, İngilizce Öğretmenliği öğrencilerinin İngilizce yazılı metinlerinde yaptıkları sözdizimsel hataların belirlenmesi, iki sınıf düzeyine ve hata türlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi ve sık görülen hataların ortaya çıktığı ortamların tanımlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın, İngilizce'nin öğretimi ve öğretmen yetiştirme alanlarında ders materyali hazırlama gibi uygulamaların desenlenmesine katkıda bulunacağına inanılmaktadır. Bu tez, TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan daha büyük bir projenin bir bölümünü oluşturmaktadır (proje no 108K153).Çalışmanın derlemi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı'nda okuyan 17 birinci sınıf ve 17 üçüncü sınıf öğrencisinden elde edilmiştir; derlem elle yazılmış ve bilgisayar ortamına aktarılmış toplam 8794 sözcük içeren sav metinlerinden oluşmuştur. Metinlerdeki hatalar bir anadili konuşucusu tarafından saptanmış ve düzeltilmiştir. Hataların kodlamaları UCLEE, frekans sayımları AntConc ve istatistiksel analizleri SPSS 15 programları yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Hatanın hangi işlem sonucu ortaya çıktığını belirlemek amacıyla Dulay, Burt ve Krashen'ın (1982) ?yüzeysel yapı sınıflandırması? kapsamında ?gerekli yerde kullanmama?, ?gereksiz durumda metne ekleme? ve ?yanlış kullanım? parametreleri kullanılmış ve ayrıca hatalar söz dizimi, anlam ve söylem düzeylerinde betimlenmeye çalışılmıştır.Elde edilen bulgulara göre metinlerde dokuz genel hata türünde sorunlar bulunmuştur. Bu hataların %86'sını oluşturan dört hata türü; tanımlık, eylem, isim ve zamir hataları olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan parametrik olmayan testlerin sonucunda birinci sınıf ve üçüncü sınıf düzeyleri arasında hata sayıları bakımından istatistiksel olarak bir fark bulunmamış, ancak, hata türleri arasında tanımlık ve eylem hataları diğer türlerden anlamlı şekilde farklı bulunmuştur.Ortaya çıkan eylem hatalarının çoğunlukla ?yanlış kullanım?lar olduğu görülmüş, bu yanlış kullanımların yarıya yakın bir kısmını özne-yüklem uyumu hataları oluşturmuştur. Bulunan isim hatalarının çoğunluğunu çoğul takısının sayılabilir bir isimle birlikte kullanılmamış olması durumu oluşturmuştur. Zamir hatalarının çoğunu ise yanlış kullanım oluşturmuştur. Tanımlık hatalarının çoğunu belgili tanımlığın gereksiz durumda metne eklenmesi oluşturmuştur. İkinci sırada, gerekli olduğu yerde kullanılmamış olduğu ve az oranda da yanlış kullanıldığı durumlar saptanmıştır.Son olarak verilerin yaklaşık üçte birini oluşturan tanımlık hataları; söz dizimi, anlam ve söylem düzeylerinde tanımlanmaya çalışılmıştır. Yaygın olarak görülen, belgili tanımlığın gereksiz durumda metne eklenmesi hatalarının, çoğunlukla [?özgül], [+genel, +çoğul] ve [?tek] isim öbekleri ile birlikte ortaya çıktığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, var olan alanyazın ışığında değerlendirildiğinde bu çalışmaya katılan İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin tanımlık kullanımı edinimlerini henüz tamamlamamış olduklarına işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the syntactic error types made by ELT students in their English essays, to find out whether the errors show any difference according to the year level and the error type, and to describe the frequent errors emerged in the data. This research is believed to contribute to our ELT practices like the design of teaching activities in the fields of both FL teaching and language teacher training. The study is a part of a larger project which was funded by TÜBİTAK SOBAG group (project number 108K153).The corpus used for analysis was reached by computerizing 8794-word handwritten texts composed of the argumentative essays of 17 first year students and 17 third year students of Anadolu University Education Faculty ELT Department BA Program. Syntactic errors in the texts were identified and corrected by a British native speaker. The errors were assigned error tags used by the UCLEE program and the error frequencies were obtained using the concordance program AntConc. Statistical analyses were obtained via SPSS 15 program. Determining whether each error was an omission, addition or misinformation error, as proposed in the ?surface structure taxonomy? (Dulay, Burt & Krashen, 1982), and stating the errors? syntactic, semantic and discourse level features formed the descriptions of the frequent errors.According to the findings, there were nine general types of errors in the texts. Four of them, namely article, verb, noun and pronoun use in frequency order, accounted for 86% of all the errors found. The non-parametric tests showed no significant difference between the two year levels on the basis of the error frequencies, but they confirmed a significant difference between the errors of both article use and verb use and all other types of errors.In the light of the results, the most frequent errors, namely the errors of article use, were focused on and described in terms of specificity, genericity, uniqueness and discourse features. The widespread addition of ?the? was found with noun phases having [?specific], [+generic, +plural], and [?unique] nouns and the noun phrases which were newly introduced in the discourse. In the light of available literature, these results might indicate that the present ELT students? acquisition of article use has not been completed yet.