Deneyimsel pazarlama unsurlarının otellerin bakış açısı ile değerlendirilmesi: Türkiye'deki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The analysis of experiential marketing components from the perspective of hotels: An implementation on the 4 and 5 star hotels in Turkey
  1. Tez No: 263152
  2. Yazar: EVRİM ÇELTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR DENİZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin uyguladıkları deneyim boyutları, deneyim türleri, deneyim sağlayıcılarda önem verdikleri deneyim türleri ve işletmelerde ön plana çıkan temaları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmada, otellerin deneyim boyutları, deneyim türleri, deneyim sağlayıcılar, otelde ön plana çıkan temalar ve genel özellikleri kapsayan toplam 86 maddelik soru formu kullanılmıştır. Soru formlarının pazarlama departmanı yöneticileri veya otel yöneticileri tarafından yanıtlanmasının ardından, öncelikli olarak araştırmanın betimleyici frekans ve yüzde tabloları çıkartılmış ardından da tespitine çalışılan değişkenlerin sayısal olarak belirlenebilmesi için, faktör analizi, one way ANOVA analizi, t testi ve correspondence analizi SPSS 17.0 istatistik paket programında uygulanmıştır. Sonuç olarak otellerin deneyimsel pazarlama uygulamaları ve deneyimsel pazarlama konusundaki eksiklikleri tespit edilmiş ve bu eksikliklerin düzeltilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine experience realms, experience types, experience types which were important at experience providers and theme of the hotels which take over at the 4 and 5 star hotels in Turkey.The sample of this research is consisted of 4 and 5 star hotels in Turkey. In the research, a questionnaire form was used including 86 variables that were improved to measure experience realms, experience types, experience types, which stressed at experience providers and theme of the hotels, which take over. After the questionnaire forms had been replied by the hotel or marketing managers, descriptive frequency tables and percentage tables were made and then in order to analyze the effect of variables in numbers, SPSS 17.0. as a statistical package had been used for frequency analyze, one way ANOVA analyze, t test and correspondence analyze. According to the results, 4 and 5 star hotels? experiential marketing applications and their lacks determined in experiential marketing and solutions are offered.