The acquisition of aorist passive voice in Turkish EFL context: A comparison between processing instruction and meaningful output- based instruction
Türk öğrencilerin ingilizce geniş zamanda edilgen yapıyı edinimi: Süreç odaklı dil öğretimi ve üretim odaklı dil öğretiminin karşılaştırılması
  1. Tez No: 263151
  2. Yazar: DENİZ ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE DİKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, süreç odaklı dil öğretimi ve anlamlı, üretim odaklı dil öğretiminin Türk öğrencilerin İngilizcedeki geniş zamanda edilgen yapıyı öğrenmelerindeki olası etkilerini karşılaştırmayı; bu iki öğretim yönteminin olası olumlu etkilerinin ve bu öğrenmenin uzun süreli bellekte kalıcı olup olmadığını incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma için Eskişehir'in Çifteler ilçesindeki Atatürk İlköğretim Okulu'nda 7. Ve 8. sınıfta okuyan 50 Türk öğrenci rastgele a) süreç odaklı öğretim grubu ve b) üretim odaklı öğretim grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İki farklı öğretim paketi kullanılmış ve 2 son test verilmiştir. Sınavlar tanımlama ve üretme olmak üzere 2 farklı aktiviteden oluşmuştur. Öğretim ve son testi içeren uygulama 40 dakikalık iki ders saatinde yapılmıştır. 5 hafta sonra aynı son test gruplara tekrar verilmiştir. Son testlerden elde edilen ham puanlar iki yollu varyans analizi kullanılarak incelenmiştir.Tanımlama verilerinin analiziyle elde edilen bulgular, hem süreç odaklı grubun hem de üretim odaklı grubun uygulamalar sonucunda bir tür kazanım elde ettiğini, İngilizcedeki geniş zamanda edilgen yapıyı tanımlama konusunda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Fakat süreç odaklı öğretim grubu, üretim odaklı öğretim grubuna göre anlamlı bir farkla üstün gelmiştir. Süreç odaklı ve üretim odaklı gruptaki etkilerin zaman içinde kalıcı olmadığı görülmüştür.Üretim verilerinin analiziyle elde edilen bulgular, hem süreç odaklı grubun hem de üretim odaklı grubun uygulamalar sonucunda bir tür kazanım elde ettiğini, İngilizcedeki geniş zamanda edilgen yapıyı üretme konusunda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, süreç odaklı ve üretim odaklı öğretim grupları ikinci son testte aynı başarıyı gösterememiştir. Üretim odaklı grubun puanlarındaki düşüş, süreç odaklı grubunkinden daha fazla olmuştur.Ayrıca üretim testlerindeki öğrenci hatalarının, edilgen yapıdan mı ya da diğer dilbilimsel yapılardan mı kaynaklandığını görmek amacıyla bir hata analizi yapılmıştır. Sonuçlar, toplam hataların %19,8'inin ?olmak?(to be) fiilinin tekil ? çoğul kullanımının karıştırılmasından kaynaklanırken, % 7,16'sının düzensiz fiiller ilgili olan problemlerden kaynaklandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relative effects of processing instruction (PI) and meaningful output-based instruction (MOBI) in the learning of aorist passive voice in English by Turkish primary school EFL learners and attempts to see whether possible positive effects are retained well over time by PI and MOBI groups. For this study, two classes of 50 7th and 8th grade Turkish students at Atatürk Primary School in Çifteler town in Eskişehir, Turkey were randomly assigned into two instructional groups. Two different instructional packets and a post test and a delayed test were administered. The tests consisted of recognition and production tasks. The procedure regarding the treatment and posttest spanned two 40-minute class periods. Five weeks later the posttest was given as delayed test. Raw scores from the posttest and delayed test were submitted to a two-way analysis of variance (ANOVA).The results of the analysis of the recognition data showed that both PI and MOBI groups had some kind of knowledge gain as a result of the treatments. Both groups had positive effects on how learners recognized passive form; but PI group outperformed MOBI group with a significant difference. The effects of both PI and MOBI were not retained over time. The results of the analysis of the production data indicated that both PI and MOBI groups had some kind of knowledge gain due to the treatments. Both groups had positive effects on how learners produced passive forms and there was not a significant difference between PI and MOBI groups. In addition, the effects of both PI and MOBI were not durable over time. However, the drop in the MOBI group?s scores was greater than that of PI group?s scores.In addition, an error analysis was conducted to see whether the students? mistakes in the production tests were due to errors of passive form or other linguistic features. The results indicated that totally 7,16 % of the errors were due to the problem with irregular verbs whereas 19,8 % of the errors were due to the singular ? plural confusion of the verb to be.