Türkiye'de mali yerelleşme ile ekonomik büyüme ve enflasyon arasındaki ilişkilerin zaman serisi analizi
Time series analysis of relationships between fiscal decentralization, economic growth and inflation in Turkey
- Tez No: 263153
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH VARCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Akademisyenler ve politik karar alıcılar arasında, mali yerelleşmenin kamu kesiminde etkinliği arttırarak ekonomik büyümeye olumlu yönde katkı sağlayacağı görüşü genel kabul görmektedir. Buna göre mali yerelleşme, kamusal mal ve hizmetlerin yerel tercihlere göre farklılaştırılması sonucu kaynak tahsisinde etkinliği sağlayabilecektir. Ayrıca yerel yönetimlerin birbirleriyle rekabet etmeleri sonucunda, kamusal mal ve hizmetlerin üretiminde de etkinlik sağlanabilecektir. Ancak ampirik çalışmalarda bu görüşü destekleyen ortak bir sonuca ulaşılamamıştır. Mali yerelleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülke için belirli dönemler arasında farklılıklar sergilemektedir. Son dönemlerdeki çalışmalar bu farklılığı yaratan nedenleri araştırmaya odaklanmıştır. Bu nedenlerin başında ise mali yerelleşmenin enflasyon üzerindeki etkisinin geldiği kabul edilmektedir. Buna göre, eğer enflasyon istikrar politikalarındaki gecikmelerden kaynaklanıyorsa, mali yerelleşme karar almayı hızlandırarak enflasyonu azaltabilecektir. Ancak enflasyon istikrar politikalarının etkinsizliğinden kaynaklanıyorsa, mali yerelleşme yetki ve sorumlulukları dağıtarak enflasyonun artmasına yol açabilecektir. İktisat yazınında, yüksek enflasyonun düşük ekonomik büyümeye yol açtığı ifade edilmektedir. Bu nedenle mali yerelleşmenin ekonomik büyüme üzerinde, enflasyon yoluyla da dolaylı bir etkisinin bulunduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de mali yerelleşme ile ekonomik büyüme ve enflasyon arasındaki ilişkinin varlığı ve yapısı ampirik olarak araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, mali yerelleşmenin enflasyon oranı üzerindeki arttırıcı etkisinin, ekonomik büyüme üzerindeki yarattığı olumlu etkiyi ortadan kaldırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is a wide consensus exists between academicians and political decision makers about the view that fiscal decentralization could enhance economic growth by improving efficiency in public sector. According to this view, by diversifying the provision of public goods and services, fiscal decentralization could achieve allocative efficiency. Also technical efficiency in production of public goods and services could be achieved by competition between rival local governments. So far empirical studies didn?t find any common evidence supporting this proposition. The effect of fiscal decentralization is seem to differentiate significantly between countries and sometimes between different time periods in a given country. Consequently the studies in the last period have focused on the causes of these differences. Foremost among these causes is the fiscal decentralization?s effect on inflation. Accordingly, if inflation is the result of the delays in the implementation of stability policies, fiscal decentralization could reduce inflation by quickening decision making. But if inflation is the result of the ineffectiveness of stability policies, fiscal decentralization could raise inflation by distributing power and responsibilities. In economics literature it?s stated that higher inflation is associated with lower economic growth. Therefore it?s proposed that fiscal decentralization has an indirect effect on economic growth via inflation. The existence and structure of relationship between fiscal decentralization, economic growth and inflation is examined empirically in this study. The evidences achieved in this study shows that, fiscal decentralization?s augmenter effect on inflation curbs its positive effect on economic growth in Turkey.