Türkiye'de sığınma hareketi: Eskişehir örneği
Asylum-seeking movement in Turkey in the case of Eskişehir
  1. Tez No: 263172
  2. Yazar: BEYZA KASDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLHAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mültecilik olgusu 20. Yüzyılın en büyük sorunlarından biri olarak ifade edilebilir. İki dünya savaşı, yerel savaşlar, çatışmalar ve siyasi fikir ayrılıkları sonucunda dünya, büyük mülteci hareketine sahne olmuştur. 1950'li yıllardan itibaren mültecilerin içinde bulundukları olumsuz koşulları iyileştirmeye yönelik uluslararası sözleşmeler düzenlenmiştir. Ancak mültecilerin giriş yaptıkları sınırlar içinde temel hak ve özgürlükleri, ülkelerin kendi politikaları doğrultusunda belirledikleri mevzuata dayandırılan hukuksal bir temelin üzerine inşa edilmiştir. Türkiye, mülteci statüsünü coğrafi sınırlama koşulu getirerek sadece Avrupa ülkelerinden gelenlere tanımakla birlikte pratikte gelenlerin tamamına yakını Avrupa coğrafyası dışındandır. Bu nedenle ilgili mevzuat doğrultusunda, ülkeye giriş yapanlar sığınmacı olarak tanınmaktadırlar. Günümüzde dünyadaki gelişmelere koşut olarak Türkiye'de de sığınma hareketi giderek artış göstermekte, sığınmacılar uydu kentlere yerleştirilmektedirler.Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de sığınma hareketi içinde yer alanların sosyal ve hukuki başta olmak üzere mevcut koşullarını saptamaktır. İçişleri Bakanlığı'nın belirlediği uydu kentlerden biri olan Eskişehir'in örneklem olarak alındığı araştırmada, Örnek Olay İncelemesi (Durum Saptaması) yöntemi kullanılarak sığınmacılar ve Eskişehir Mülteciler Psikososyal Danışmanıyla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Araştırma, Türkiye'de yaşanan sığınma hareketi kapsamında bir uydu kente yönelik durum saptaması içermesi ve Eskişehir'deki sığınmacıların profiline, sığınma nedenlerine, karşılaştıkları sorunlara ve beklentilerine ilişkin nitel veri sunan ilk çalışma olması açısından önem taşımakta ve yeni araştırmalara kaynaklık edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The notion of refugeeism may be stated as one of the greatest problems of the 20th century. As a result of the two world wars, local wars, skirmishes and political conflicts, the world witnessed a mass refugee movement. Since the 1950s, international conventions have been arranged in order to ameliorate the negative conditions under which refugees live. However, refugees? basic rights and freedom within the borders they enter are built upon a judicial basis which is based on the law that countries determine in line with their own policies. Although Turkey recognizes the refugee status of only the ones coming from European countries by stipulating geographical limitation, in practice almost all comers are from the outside of Europe. Asylum-seeking movement in Turkey is growing more and more, and asylum-seekers are located into satellite cities. Therefore, in accordance with relevant legislation, those who enter the country are recognized as asylum seeker. The purpose of this study is to identify the circumstances, primarily the social and judicial ones, of people who take part in the asylum-seeking movement in Turkey.Being one of the satellite cities as defined by the Ministry of Internal Affairs, Eskişehir was taken as the sample in the study in which asylum-seekers were thoroughly interviewed together with the psychological counselor of refugees in Eskişehir by using the method of case study. The study has significance due to including a case identification about a satellite city in the scope of the asylum-seeking movement in Turkey and being the first study to present qualitative data related to the profiles, reasons for asylum-seeking, problems they encounter and the expectations of the asylum-seekers in Eskişehir. Consequently, it is expected to be a source for the new research.