Rol yapma oyunları ve Türkiye'de rol yapma oyunları altkültürü
Role playing games and role playing games subculture in Turkey
  1. Tez No: 263171
  2. Yazar: LATİF KOŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Türkiye'deki Rol Yapma Oyunları altkültürünün özelliklerini araştırmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde oyun, oyunun özellikleri ve oyun türleri ele alınmaktadır. Rol Yapma Oyunlarının özellikleri, tarihi ve Türkiye'de Rol Yapma Oyunlarının tarihi ve şu anki durumu ortaya konmuştur. İkinci bölümde Rol Yapma Oyunları bir altkültür olarak ele alınmaktadır. Bu amaçla farklı altkültür tanımlarına yer verilmiş ve RYO grubu bir altkültür olarak tartışılmıştır.Son bölümde Türkiye'deki Rol Yapma Oyunları Grubunun özellikleri ortaya konmaktadır. Elde edilen veriler ile grubun demografik, sosyal ve altkültürel özellikleri yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main goal of this research is to inquire characteristics of the Role-Playing Game players group in Turkey.In the first part of the research, game, games? characteristics and kinds of games has studied. Characteristics and history of Role-Playing Games, history and current state of Role-Playing Games in Turkey studied. In the second part, Role-Playing Games has discussed as a subculture. Role-Playing Games players group has argued as a subculture in the direction of different subculture definitions.Characteristics of the group of players of Role-Playing Games in Turkey explained in the last part of the study. Group?s demographic, social and subcultural characteristics has argued.