Bağımsız denetim karar sürecinde işletmenin sürekliliği: Türkiye'deki bağımsız denetime tabi işletmeler üzerine bir araştırma
Going concern in the process of audit decision: A study in business subject to external audit in Turkey
- Tez No: 263211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN UZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çalışmanın temel amacı, denetçilerin işletmenin sürekliliğine ilişkin görüş oluşturmalarında subjektif yargılar yerine objektif istatistiksel örnek model ve değerlendirme kriteri sunmaktır. Bu doğrultuda da tez çalışmasının Türkiye literatürüne işletmenin sürekliliğinin değerlendirilmesinde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Çalışma kapsamında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 2000?2008 yılı finansal tablo, dipnot ve bağımsız denetçi raporlarına ilişkin veriler dikkate alınmıştır. Söz konusu verilerden işletmenin sürekliliği üzerinde etkili olan 16 bağımsız değişkenle bir karar modeli oluşturulmuştur. Karar modeli oluşturmada bir istatistiksel analiz tekniği olan ?sıralı lojistik regresyon analizi? yöntemine başvurulmuş, ayrıca ?yapay sinir ağları? yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to provide an objective statistical sample instead of subjective consideration, and evaluation criterion that will guide auditors to have an idea about going concern. Accordingly, it is believed that thesis study will make a contribution to Turkish literature in terms of going concern evaluation.Years 2000?2008 financial table, footnotes and data related to audit report of the business traded in Istanbul Stock Exchange and in service at industry sector are taken into account within this study. A decision model is set from 16 independent variables that have an effect on going concern. In order to set a decision model, we used ?Ordinal Logistic Regression? and also ?Neural Networks? methods.