Denetim komitesi ve iç denetim birimi arasındaki iletişimin etkinlik düzeyinin finansal raporlama kalitesi üzerine etkisi: BİST'de bir araştırma
The effect of the efficiency of communications between audit committee and internal audit on financial reporting quality: A research in BIST
- Tez No: 788409
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL MEMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İşletmeler iç ve dış çevreleriyle birlikte vardırlar. İşletmenin ticari işlemleri sonucu meydana gelen finansal bilgiler finansal tablolar aracılığıyla iç ve dış paydaşlara aktarılır. Finansal bilgi aktarımı aracı olan bu finansal raporların sunmuş oldukları bilgilerin gerçeği yansıtması, bilginin karar alma sürecinde kullanılması açısından önemlidir. Çalışma Borsa İstanbul (BİST)'da kayıtlı ve imalat sektöründe yer alan işletmeleri kapsamaktadır. Veriler imalat sektöründe yer alan 81 firmaya ait 2015-2019 dönemi içermektedir. Çalışmaya dâhil edilen işletmelerin 2015-2019 yılı verileri iki aşamada elde edilmiştir. Birinci aşamada işletmelerin iç denetim birimi ile denetim komitesi arasındaki iletişimin düzeyini ölçmek için anket ile veri toplanmıştır. İkinci aşamada ise işletmelerin finansal raporlama kalitesini temsil eden ihtiyari tahakkukların hesaplanması için ihtiyaç duyulan bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve işletmelerin resmi internet sitelerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler Ewievs 10 ve Stata 14.1 ekonometri paket programı üzerinden panel veri analiz yöntemi kullanılarak regresyon analizine tabi tutulmuştur. Çalışma esas olarak iç denetim birimi ile denetim komitesi arasındaki iletişim düzeyinin finansal raporlama kalitesi üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Elde edilen bulgulara göre denetim komitesi toplantı sıklığı finansal kaldıraç oranı, dışpaydaş oranı ve CEO görev süresi bağımsız değişkenleri ile finansal raporlama kalitesi bağımlı değişkeni arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı ve pozitiftir. Denetim komitesi bağımsızlığı, denetim komitesi büyüklüğü, denetim komitesi uzmanlığı, denetim komitesi ile iç denetim yönetimin katılmadığı toplantılar yapması, etkin denetim komitesi ile iç denetim yönetimin katılmadığı toplantılar yapması, yönetim kurulu bağımsızlığı, iç denetimin varlığı, firma büyüklüğü, zarar, denetim komitesi görev süresi, dış paydaş oranı ve yöneticinin ortaklık payı değişkenleri istatiksel olarak anlamsız çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprises exist together with their internal and external environments. Financial statements transfer financial issues that emerge from business activities to internal and external stakeholders. Reflecting the truth of the information presented by these financial reports, which are a means of transferring financial information, is vital in using the information in the decision-making process. The study includes companies registered in Borsa Istanbul (BIST) and the manufacturing sector. The data covers the 2015-2019 period of 81 companies in the manufacturing sector. The data for the companies included in the study for the year 2015-2019 is obtained in two stages. In the first stage, data is collected with a questionnaire to measure the level of communication between the internal audit unit and the audit committee of the enterprises. In the second stage, the balance sheet, income statement, and cash flow statement are required to measure the enterprises' financial reporting quality over discretionary accruals obtained from the Public Disclosure Platform (PDP) and the official websites of the enterprises. The obtained data were subjected to regression analysis using panel data analysis method via Ewievs 10 and Stata 14.1 econometrics package program. The study mainly focuses on the impact of the level of communication between the internal audit function and the audit committee on the quality of financial reporting. According to the findings, the variables of the number of audit committee meetings, leverage, corporate stakeholder ratio and CEO incumbency are statistically significant and positive. The variables of supervisory board independence, supervisory board size, audit committee expertise, holding meetings with internal audit management which does not participate, holding meetings between effective audit committee and internal audit management which does not participate, independence of board management, presence of internal audit, firm size, loss, audit committee tenure, external stakeholder ratio and manager's share of ownership are statistically insignificant.