20. yüzyıl batı resim sanatında cinsellik ve erotizm imgesi
The image of sexualism and erotism in the western in the 20 th century
  1. Tez No: 231439
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsan kendini fark ettiği günden bugüne, neden-nedensellik ilişkileri içinde cinselliğini tanımlamaya ve de cinsellikle birlikte yaşamına yön vermeye çalışmıştır. Kültürel yapılanmayla ve inanç biçimleriyle şekillenen cinsellik, bazen tabu ve totem yasaları, bazen de ahlak ve din kuralarıyla çerçeveler içine alınmıştır. Yani yaşamın merkezinde daima cinsellik yer almıştır.Sanat da, insanın hayatında kültürel yapılanma içinde yer aldığından cinsellikten payını oldukça fazla almıştır. Cinselliğin ve erotizmin sanata yansımasını en genel ifadeyle biçimlendirdiğimizde, insan bedeninin en çok da kadın bedeninin kullanıldığı görülmektedir. Çıplaklığın erotik alan sınırı pornografiye dayanmaktadır. Ar ve edep duygularına zarar vermesi açısından uygunluğu, müstehcen olma durumu ile karşılık bulmasına rağmen müstehcenin bir tarihsel tutarlılığı bulunmamaktadır.Bedenlerin sanat alanları üzerinde kıvrılıp bükülmesi, biçimlenmesi sanatçıda doyumsuzluğa, tatmini imkansız bir histerik arzuya ve de sürekli yeni arayışlara neden olmuştur. 20. Yüzyıl ile birlikte yaşanan cinsel patlama, sanatı büsbütün etkileyerek sanatçının kimliğini de protestocu bir nitelik eklemiştir. Benlik savaşı haline gelen sanat, metalaşmış bedenlerin sunduğu mekanik erotizmde doyumsuzlukların ve yalnızlıkların yaşanmasına neden olmuştur. Ben ve öteki-ben arasındaki uçurumlar artarken cinsel sapkınlıklar ve fetişizm sanatçının yeni imgeleri olmuştur. 20. Yüzyılda cinsellik ve erotizm Eros'un okunun ucundaki Afrodit'in vaat ettiği şehveti sunmakta, şiddetin, fetişizmin ve metalaşmış bedenlerin sunduğu başkaldırının ve varolan ahlakın tersinlenmesi şeklinde sanatçının eserlerinde anlam bulmaya çalış-maktadır. Metalaşmış bedenin görsel olan her alanda kullanılmasıyla birlikte sanatçılar da cinsellin dozunu artırmış ve bunu popüler kültürün yansımaları olarak izleyiciye sunmuştur.20. Yüzyılda değişen sadece sanatçılar değildir. Alıcının da beklentileri artmıştır. Çünkü çevresini kaplayan görüntülerin büyük çoğunluğunda cinsellik bulunmaktadır. Reklam ve medyatik ürünler, mükemmel cinselliği vaat ederken gelişen Internet ağıyla da alıcı sürekli görsel dünyanın kirliğine maruz kalmaktadır. Sürekli devinim halindeki toplum, bireylere farklı zevkleri ve beğenileri yüklerken sanat da bu anlamda kendine yeni sınırlar açmıştır. Sınırsızlığın sınırı bir anlamda cinsel sapkınlıkların sanat alanında kabulüne neden olmuştur.Doyuma ulaşmaya çalışan bedenler sanatçının da içinde bulunduğu kompozisyonlarda cinsel özgürlüğü kutsallaştırırken , tüketilebilen bedenler meta aracı olmaktan kurtulamamıştır. Sanatta özgürleşen beden aslında onu azat eden kültürün sonucudur. 20. Yüzyıl da bu anlamda ahlakın ve kuralların çeşitli hareketler sonucunda sorgulanması ve değiştirilmesiyle bir cinsellik yüzyılı olmuştur. Sanat da bu değişimin soluğunda çıplak bedenlerin erotik hazlarında kendine dönüş yollarını aramaktadır ve de aramaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
From the man aware of himself to these days, he has always tried to both define his own ?sexualty? with the relations of cause-casuality and also direct his life with sexuality. Sexuality that has ben formed with cultural constructions and the forms of belief has always been in frames sometimes owing to the rules of religion and morality. In other words, it has always been in the centre of his life.Because sexuality with a cultural construction takes places in people?s lives, art also takes a great deal of its own part from (it). When we shape the reflections of both sexuality and eroticism in art in general way, it is seen that the body of a human, especially a body of a female, has been used mostly. The erotic edge of nudity bases on pornography. Although the appropriateness of obscenity from the point of its harm to shyness and politeness finds a response with the situation of being obscene, there is not any historical consistency of obscenity.The fact that the body curls, bends and takes a shape on different branches of art creates nonsatisfaction, a hysterical desire whose satisfaction is impossible and also new of searching on the painter?s side. The sexual explosion happened in 20 th century has both affected art completely and added a protesting side to the artist?s identity. Art which turned into a war of self-assertion has made the existence of nonsatisfaction and loneliness real in mechanical eroticism which the bodies turned into meta presents. While the gaps between ?I? and the other ?I? has been growing, sexual perversion and fetishism has become the new images of artist. İn the twentieth century, sexuality and eroticism tried to find meaning in the Works of the artist in different ways. They are as follows: presenting in lust that Aphrodite on the tip of Eros?s arrow promises, being snaped at violence, fetishism, the revolt that bodies turned into meta has presented and the morality that has been existing. By the usage of body turned into meta in every visual field, artists have both increased the dose of sexuality and presented this as reflections of popular culture to the viewers.It is not only the artist who has shown changes. The expactations of the visitors have also increased as there has always been sexuality in the majority of the scenes that surround themselves. While the mediatic products and advertisements has been promising the perfect sexuality, receiver has always been exposed to the dirtiness of the visual world. While the society which has always been on the motion is loading different tastes and pleasures, in this context; art has also defined new edges to itself. The border of infinity, in one way, caused the admission of sexual deviants in art?s area.While the bodies trying to reach satisfaction sanctify the sexual freedom in the context in which the painters are, the bodies which can be consumed couldn?t get rid of being metas. The body that gains freedom in the twentieth century has become the century of sexuality as a result of the interrogation and the change of morality and its principles. Art is searching its turning points with the erotic delight of naked bodies for itself and it will also go on searching in the future.