Zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin tükenmişlik düzeylerinin yordanması
Prediction of mothers' burnout levels, having mentally retarded child
- Tez No: 263244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin yaşam doyumu, benlik saygısı ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin tükenmişlik düzeylerini ne derece yordadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini zihinsel engelli çocuğa sahip 300 çocuğun annesi oluşturmuştur.Zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile saptanan duygusal tükenmişlik ve kişisel başarı puanlarına Benlik Saygısı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği alt boyutlarının katkısı aşamalı çoklu regresyon analizi ile belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, zihinsel engelli çocuğu olan annelerin duygusal tükenmişlik düzeylerini yordayan değişkenlerin sırasıyla benlik saygısı, aile desteği ve yaşam doyumu olduğu görülmüştür. Kişisel başarı düzeylerini yordayan değişkenlerin ise sırasıyla aile desteği, benlik saygısı ve yaşam doyumu olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili yayınlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research is to determine the mothers? who have mentally retarded child satisfaction with life, self-esteem and perceived social support levels and to predict their burnout levels extent to which. The sample of this research was composed of 300 mothers having mentally retarded children.The contribution of self-esteem, satisfaction with life and the subdimensions of Multidimensional Scale of Perceived Social Support on scores of these mothers? emotional burnout and personal achievement determined by Maslach Burnout Inventory was designated by stepwise multiple regression analyze. According to the results of this research, the variables predicting emotional burnout levels of mothers having mentally retarded children were respectively; self-esteem, family support and satisfaction with life. On the other hand, respectively, family support, self-esteem and satisfaction with life were the variables predicting personal achievement levels of mothers having mentally retarded children. The findings obtained at the end of the research were discussed within the framework of related researches.