Sanal topluluklar ve tüketim kültürü
Virtual communities and consumption culture
  1. Tez No: 263243
  2. Yazar: ELİF DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tüketim günümüzde temel insan ihtiyaç ve isteklerini karşılamanın ötesine geçen yeni anlamlara sahiptir. Geçmişten bugüne insanlar, aynı zamanda tüketiciler, tarafından oluşturulan ve temsil edilen topluluklar bu yeni çeşit ihtiyaç ve istekler yardımıyla değişime uğramıştır. Bu evrim süreci sanayi devriminden, kapitalizmden, küreselleşmeden ve dünya genelindeki sosyolojik ve ekonomik etkilerinden güç almıştır. Teknolojik gelişmeler ve internetin yaygınlaşması ise bu evrim üzerindeki en hızlandırıcı etkenlerdir. Modern dünyanın tüketicileri kendilerini çoktan en son gelişmeleri anında yakalamaya ve tüketim toplumunun dinamiklerini takip etmeye adapte ettiğinden gerçek dünyada değil sanal dünyada ortaya çıkan yeni oluşumları da merakla incelemeye başlamıştır. İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından olan bir araya gelme ve karşılıklı bilgi paylaşma bu dijital dünyalarda yeni mekanlar bulmuş, bu mekanları temsil eden topluluklar ise sanal topluluklar olarak adlandırılmıştır.Tezin amacı doğrultusunda bir sanal topluluk çeşidi olan ve `Eylem Topluğu' olarak adlandırılan bir topluluk amaçlar, bilgi paylaşımı, üyelerinin profilleri, kimlikleri ve eylem yaratımları hakkında bilgi toplamak üzere incelenmiştir. Bununla beraber verilerin toplanması ve analizi için niteliksel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda benzer talepler altında bir araya gelen ve tecrübelerini paylaşan, kimliklerini sergileyen ve gerçek dünyada eylem oluşturmaya karar veren üyelerin aynı zamanda birer tüketici/pazarlamacı gibi davranma potansiyeline de sahip olduğu görülmüştür. Bu yeni nesil topluluklarda tüketim pratikleri görülebildiğinden, pazarlama ve tüketim konularıyla ilgili ipuçları, avantajlar ve dezavantajlar dijital dünyanın taleplerine doğru biçimde cevap vermek üzere araştırmacılar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption, today, has new meanings go beyond just satisfying basic human needs and wants. From past to present, communities that are generated and represented by people, also consumers, got changed with the help of new kinds of needs and wants. This evolution process has been powered by industrial revolution, capitalizm, globalization and their sociological and economical effects all around the world. Technological improvements and sprawling of the internet are the most accelerating effect on this evolution. As the consumers of the modern world already adapted themselves immediately catching the latest improvements and following the dynamics of the consumption society, they also started to explore new creations that arouse not on the real but on the virtual world, curiously. Human?s one of the basic needs, gathering and sharing information with each other, found new places on these dijital worlds and as for that, the communities which represent these places are called virtual communities.In accordance with the aim of thesis, one kind of virtual community, called `Community of Practice?, is studied to get information about the aims, knowledge sharing, members? profiles, identity and practice creating. Furthermore, qualitative analysis tehnique is used for collecting and analyzing the datas. At the end of the research, it is understood that members who come together under the same demands then share experiences, portray identities and decide to create a practice on the real world, at the same time have a potantial to act like a customer/marketeer. As the consumption practices can be seen in these new generation communities, the clues, advantages and disadvantages which are related to marketing and consumer issues are waiting to be discovered by the researchers to answer correctly for the demands of the dijital worlds.