Marka kişiliği ve imajının tüketicinin satın alma karar sürecindeki rolü: Bir uygulama
The roles of brand personality and image on the consumer buying decision process: An application
  1. Tez No: 263254
  2. Yazar: HACI ÖMER ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. NAZAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz dünyasında marka kişiliği ve marka imajı, tüketicilerin satın alma kararlarına etki eden önemli faktörler haline gelmişlerdir. Marka kişiliği ve marka imajı birbirini tamamlayan, markayı farklılaştıran unsurlardır. Marka imajı, markanın kişiliğini yansıtan bir aynadır. Marka imajı, tüketicilerin marka ismi ile ilişkilendirdikleri özellik ve çağrışımlar bütünüdür. Marka kişiliği ise, marka sahibinin, yani üretici firmanın markayı tanımlamasıdır.Bu çalışmada marka kişiliği, marka imajı, satın alma karar süreci kavramları incelenerek, Türkiye'nin lider GSM operatörü ?Turkcell? markası üzerine yapılan alan araştırması ile bu kavramların tüketicelerin satın alma kararlarına etkisi irdelenmiştir.Marka Kişiliği; Marka İmajı, Tüketicinin Marka İle Kuruduğu İlişki ve Ağızdan Ağza İletişimi olumlu etkilemekte olduğu saptanmıştır. Ayrıca Marka Kişiliği, Marka İmajı, Tüketicinin Marka İle Kuruduğu İlişki ve Ağızdan Ağza İletişim değişkenleri Satın Alma Davranışını olumlu yönde etkilediği bu çalışmanın sonucu olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's economy brand personality and brand image have become the most important factors for consumer's buying behavior. Brand personality and brand image complete each other and differentiate the brand from the others. Brand image is like a mirror which reflects the brand's personality. Brand image is an integrity that reveals the consumer's association with the brand name. However, brand personality is a definition of the brand's owner or the manufacturer.In this research, by means of the terms like brand personality, brand image and consumer's buying process, the field research ?Turkcell?, which is a leading GSM operator in Turkey, has been examined to find out the effects of the consumer's buying decisions.It is found that brand personality, brand image, consumers' relation to the brand, and word of mouth communication have a positive effect on the buying behaviour. In addition, this research concludes that brand personality, brand image, word of mouth communication affect the changeable buying behavior in a positive way.