Etik liderlik ve yöneticilerin etik sorumluluklarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
Ethical leadership and a research on evaulate ethic responsibilities of managers
  1. Tez No: 263253
  2. Yazar: IŞIL TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplumun bakış açısını da dikkate alarak bireylerin uygun olan veya uygun olmayan davranışlarını belirleyen(Aydın, 2001; 9) etik kelimesinin insan yaşamının her alanında kullanıldığını görmek mümkündür. Son yıllarda ise iş hayatında meydana gelen skandallar sebebiyle etiğin çalışma hayatıyla birlikte anıldığı, örgütlerin ve yöneticilerin etik davranışlar üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir.Liderlik ve etik kavramlarının ilişkisini incelendiğinde liderlik, bir amacı gerçekleştirmeye yönelik olarak diğerlerini yönlendirme ve onlara rehberlik etme yeteneği ve yetkisidir. Dolayısıyla liderlik, diğerlerin davranışlarını etik yönde etkilemede onları etik yönde yönlendirmede önemli bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda etik liderlik, moral güce dayanarak astlarını etkilemeye yönelik bir liderlik biçimi olarak tanımlanmakta, doğru değerlere veya güçlü karaktere sahip olma ile diğerlerine örnek olmaktadır.Bu tezin amacı, öncelikli olarak, yöneticilerin etik sorumluluklarını hangi düzeyde yerine getirdiğinin ve etik liderlik özelliklerine hangi düzeyde sahip olduğu, çalışanların algıları çerçevesinde belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada ayrıca, söz konusu sorumluluklar ile etik liderlik özelliklerine yönelik algılar ile yöneticilerinin demografik özellikleri arasındaki istatistiksel ilişkinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, yer hizmetlerinde faaliyet gösteren bir işletmenin Adnan Menderes Havaalanındaki çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda bu işletmedeki yöneticilerinin etik sorumluluklarının büyük kısmını yerine getirdikleri ve etik liderlik özellikleri taşıdıkları tespit edilmiş, söz konusu sorumluluklar ile etik liderlik özelliklerine yönelik algılar ile yöneticilerinin demografik özellikleri arasındaki anlamlı ilişki tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Etik, Liderlik, Etik Liderlik, Yöneticilerin Etik Sorumlulukları
Özet (Çeviri)
Word of ethics that identify appropriate or inappropriate behavior of individuals as considering the perspective of society(Aydin, 2001: 9) is used in every area of human life is possible. In recent years, cause of ethics scandals in the business world, ethics has mentioned with working life, organizations and managers are focused on ethical behaviors.Examined the relationship between the concepts of leadership and ethics, leadership is the ability and authority of directing other and being guidance to them for aims to achieve a goal. Therefore, leadership affect others? behaviors and direct them in ethical way. In this context; ethical leadership influence their subordinates, be an example to them with having the right values moral force, strong character.The aim of this thesis, primarily, to determine which level managers fulfill the ethical responsibilities and which level they have characteristics of ethical leadership within employee perceptions. For this purpose, questionnaire conducted to the employees that work in a handling service company in Adnan Menderes Airport. In conclusion managers of this company fulfill their ethical responsibility and they have the majority characteristics of the ethical leadership that have been identified.KEY WORDS: Ethics, Leadership, Ethical Leadership, Ethical Responsibilities of Managers