Altay Spor Kulübü tarihi
The history of Altay Sport Club
- Tez No: 263260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmamızda, İzmir'in en önemli spor kulüplerinden biri olan Altay Spor Kulübü'nün kurulduğu yıl olan 1914 yılından 2000'li yıllara kadar gelen tarihsel serüvenini açıklamaya çalıştık. Altay Spor Kulübü kuruluşu itibariyle diğer spor kulüplerinden ayrılırken, spor-siyaset ilişkisini bu süreçte net bir şekilde görmek mümkündür. Ancak zamanla bu ilişki seyrekleşerek yerini tamamen sportif faaliyetlere bırakmıştır.Altay Spor Kulübü 96 yıllık hayatı boyunca Türk ve İzmir sporculuğunun vazgeçilmez ve unutulmaz bir markası olmaya devam etmiştir. Kulüp yetiştirmiş olduğu sporcular, teknik adamlar ve idareciler ile her dönemde kendinden söz ettirmesini başarmıştır.Altay Kulübü İzmir mahalli liginde ve Ege TSYD turnuvalarında en fazla şampiyonluk kazanan İzmir ekibi olma unvanına sahiptir. Kulüp ayrıca 96 yıllık tarihi boyunca birçok kez Türkiye Kupası finalinde oynama başarısı göstermiş ve kupayı Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'tan sonra kazanan ilk ekip olmuştur.Altay şimdiki adı Avrupa Ligi olan, UEFA Kupası'nda ülkemizi ilk temsil eden takım olma unvanına sahip olmakla beraber, birçok kez Avrupa Kupalarında mücadele etmiştir.Altay, Türkiye'nin köklü ve kendisine has bir kültürü olan ender takımlarından birisidir. Bu özelliği sayesinde Türkiye Süper Ligi'nde en uzun süre yer alan 5 inci takım olma unvanı siyah-beyazlı ekibe aittir.Türkiye'nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir'in en köklü kulübü olarak karşımıza çıkan Altay Spor Kulübü sinesinden, Altınordu ve Göztepe gibi iki büyük kulüp daha Türk spor tarihinde yerlerini almıştır.Bizde Altay'ı, amatör ve profesyonel yönleriyle beraber bir bütün halinde yukarıda özetlediğimiz özellikleri çerçevesinde bu çalışmamızda anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
İn this study, we tried to explain the historical adventure of Altay Sport Club which is one of the most important sport club in İzmir, from 1914 till 2000. İn this process It is possible to see clearly sports ? politics relations when Altay Sports Club was found. However, this relationship was entirely left tobecome infrequent sports activities over time.Altay Sports Club is always keep on an indispensible and unforgettable brand of İzmir and Turkish sportmenship, long 96 years. Many players, trainers, directors and managers were grown up in Altay Sports Club so that the team have had always discoursed about themselves.Altay Sports Club is the most winner team of İzmir Local League Championships and Ege TSYD (Agean Turkish Sports Author Associations) Cup. The team had also played many times Turkiye Cup which is the second big championship in Turkiye, and won it two times in 1967 and 1980. Altay is the first winner of Turkiye Cup except Galatasaray, Fenerbahçe and Beşiktaş.Altay Sports Club is the first representative of Turkiye in UEFA Cup, now this cup is organized in the name of European League and struggled many times in European Cups.Altay is a fundamental team which has unique culture rooted as it is one of the a few team in Turkey. With this feature, the longest being 5th team in Turkiye Super League belongs to black-white team.İzmir?s other considerable football clubs Göztepe SK and Altınordu SK was born in Altay?s heart. Also Altay is one of the most fundamental sports club in İzmir the third biggest city in Turkiye.We tried to explain Altay?s history with amateur and professional aspects whole outlined above within framework.