Televizyon dünyasında çocuğun temsili: Televizyon dizilerinde ve reklamlarda çocuk kimlikleri
Representation of children in the world of television: Children identities in television series and advertisments
- Tez No: 263261
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çocukluk anlayışı, içinde bulunduğu dönemin kültürel, siyasal ve ekonomik yapısından etkilenmektedir. Dolayısıyla her toplum yapısı içinde yeniden tanımlanan ve biçimlenen bir çocukluk anlayışı söz konusudur. Günümüzde de küreselleşmenin dinamikleri çocukluk kavramına yönelik pek çok anlayışının yeniden biçimlendiği bir dönemi beraberinde getirmektedir.Çocuk dünyasını biçimlendirmekte etkili olan araçlardan biri olarak televizyon, görüntü ve yarattığı kimlik temsilleri üzerinden kurguladığı imajlarla, kimlikleri mekân ve zamandan bağımsız bir biçimde tanımlamaktadır. İdealize edilen kimlikler, çocukların bilişsel dünyalarının inşasında önemli bir referans alanı oluşturmaktadır. Aynı zamanda medya, temsil ettiği çocuk kimlikleri aracılıyla çocuklarla ilgili endüstriyel ürün pazarını geliştirmeye de aracılık etmektedir. Televizyon dizileri ve reklamlar yoluyla moda olan kimlikler sunularak bu kimliğe sahip olmak için yapılması gerekenler temsiller üzerinden belirtilmektedir.Tezin araştırma kapsamında çocukların televizyon dünyasında nasıl temsil edildiklerini saptayabilmek için, belirlenen periyotlar dahilinde seçilen dizi ve reklamlara içerik analizi uygulanmıştır. Seçimde çocukların ?sıklıkla? yer aldığı dizilerin ve reklamların olması ayırıcı bir kriterdir. Oluşturulan içerik analizi yönergesi doğrultusunda dizi ve reklamlarda temsil edilen çocuk kimlikleri analiz edilmektedir.Genel olarak bakıldığında dizi ve reklamlarda çocuk kimlikleri postmodern toplumun biçimlendirdiği çocukluk anlayışına uygun olarak sunulduğu görülmektedir. Tüketim, toplumsal cinsiyet gibi kavramlar üzerinden kurgulanan çocuklar, tutum ve davranışlar açısından da sıklıkla yetişkinler gibi davranan onlar gibi kararlar alan temsiller olarak dikkat çekmektedir. Bu durum çocukların televizyon dünyası içerisinde ileride postmodern toplumun yetişkin bireyi olacak şekilde konumlandırıldıklarını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The concept of childhood is affected by the cultural, political and economic structure of the given era. Consequently there is a concept of childhood that is re-identified and shaped in every community structure. Today the dynamics of globalization create a new era where many understandings of the childhood concept reshape.Television as one of the effective tools in shaping the world of children, by the images constructed on imagery and the identity representations it creates, defines the identities independently of time and space. The idealized identities are an important reference field in the construction of the cognitive world of children. Simultaneously the media enables the product market for children to develop by means of the children identities it represents. The trending identity is presented by television series and commercials and what needs to be done to have it, is conveyed via the representations.In the scope of the thesis research to determine how children are represented in the world of television, content analysis has been applied to the television series and commercials selected in set periods. The selection of television series and commercials where children appear `frequently? is a distinguishing criterion. The children identities represented in television series and commercials are analyzed in line with the developed content analysis guideline.In general it is evident that the children identities in commercials and television series are presented in accord with the childhood concept shaped by the postmodern society. Children constructed through notions such as consumption and gender mainstreaming, frequently stand out as representations which in terms of attitude and behavior resemble adults in their actions and decision making. This displays that the children are positioned in the television world as to become an adult individual of the postmodern society.